Kadıköy Belediyesi işçileri: Grevse grev, mücadeleyse mücadele!
Kadıköy Belediyesi işçileri pandemi döneminde eriyen haklarını ve ücretlerini istiyor. İş yeri temsilcisi Esma ve kadın komisyonundan bir kadın işçi toplu iş sözleşmesi sürecini ve taleplerini anlattı

Pandemi koşullarında çalışan belediye işçilerinin TİS süreçleri devam ediyor. Kadıköy Belediyesi işçileri greve çıkmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 80 maddenin olduğu sözleşme taslağında belediye ile sendika henüz anlaşamadı. Sürecin tıkanması ile birlikte Kadıköy Belediyesi işçileri geçtiğimiz günlerde 2 saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. İş yeri temsilcisi Esma ve kadın komisyonundan bir kadın işçi ile pandemi sürecindeki çalışma şartlarını, toplu iş sözleşmesi sürecini, grev hazırlıklarını konuştuk.

İşyeri temsilcisi Esma sürecin sıkıntılı geçtiğini söylüyor: “İşçiler bu sefer kararlı. İyi örgütlendik. Ben sendikada birim temsilcisiyim ve işçiler bizi zorluyor, biz de zorlayacağız, grev komitesi kuruluyor. Temsilciler sürekli işçilerle görüşüyor. Bu hafta baskılarımızla teklif yapıldı yoksa masaya oturmuyorlardı. En düşük AGİ dahil 2020’de 2 bin 900, 2021’de 3 bin 100 TL teklif ediyorlar. Biz taban ücret talep ediyoruz. Diğer çalışanlarla 3 bin, 4 bin fark var. Aslında TİS sürecini tıkayan bu fark” diyor. Diğer işçi ise “İki madde dışında maddi maddelerin hiçbiri geçmedi. Taleplerimiz sürekli erteleniyor ama sendika bu anlamda diretiyor, hiçbir zaman geri adım atmıyor. Masaya hep bir bahaneyle geliyorlar. Aslında süreci uzatmak, kişiyi, sendikayı yıldırmak, işçiyi yıldırmak isteniyor. Kitlesel yaptığımız basın açıklaması bu duruma cevap oldu ve maddi maddeleri görüşmeyi kabul ettiler” diye işçilerin vazgeçmeyeceğini söylüyor.

Belediyenin görüşmelere sendikanın 60 kişilik temsili heyetiyle katılmasını pandemi nedeniyle eleştirmesine de tepkililer. Görüştüğümüz kadın komisyonundaki işçi “Temizlik işlerinde küçücük barakaların içinde 70 kişi, 75 kişi oturup yemek yiyor. İş yerlerinde 50, 60, 75 kişilik eğitim seminerleri oluyor, o sırada pandemi olmuyor ama sendika işçi talepleriyle karşısına geçtiğinde pandemi oluyor” diye tepki gösteriyor.

KADIKÖY’Ü KADIKÖY YAPAN İŞÇİLER

Kadıköy’ün sosyal ve kültürel anlamda gelişmiş bir ilçe olduğunu belirten işçiler “Bu kiminle mümkün oluyor?” diye soruyorlar. Pandemide Kadıköy Belediyesi kısa çalışma ödeneğinden faydalandı, işçi maaşlarının yüzde 40’ını karşıladı ve sigorta primlerini yatırmadı. Süreçte belediyenin ödediği vergi yüzde 17’den yüzde 1’e düşürüldü, belediye hazineden ödenek almaya ve çevre, temizlik, emlak vb. vergileri almaya devam etti. Ayrıca sosyal kültürel faaliyetlerde de kısıtlamaya gitti. Bu durumu hatırlatan kadın komisyonundan işçi “6 aydır işçilerin hem vergi kesintileri oluyor hem de gasp edilmiş hakları var. Ayrıca Kadıköy Belediyesi’nin borcu yok. Pandemide biz borca girdik. Ama belediyenin kendisi girmiyor. Kadıköy Belediyesi'nin yönetimi proje üretiyor fakat bu hizmeti götüren işçiler. Yani bu belediyeyi bu hale getiren yönetimden çok biziz. Süreçte de halk bizimle beraber, işçiyle beraber. Biz bunları birebir görüyoruz, yaşıyoruz. Eğer süreç grev ile sonuçlanırsa halk bizimle beraber olacaktır” diye ekliyor.

‘PANDEMİDE ÇOK ÇALIŞTIK, HİÇBİR DESTEK SAĞLANMADI’

KHK’larla haklarının çoğunun eritildiğini söyleyen Esma bu TİS sürecinde haklarını almak istediklerini söylüyor: Artık 4+4 zam uygulanıyor. Beş kişilik işi iki kişi yapıyoruz. Bu süreçte temsilci olduğum için izinlerim oluyor, iş yetişmiyor ve baskılar yaşıyorum. Pandemi bu durumu daha da kötüleşti. Normalin üç katı çalıştım. Küçük çocuğu olanlar, idari izinde olanlar oldu. İki buçuk ay tek çalıştım, destek personel bile verilmedi. Şu an dış temizlik, iç temizlik, çay ocakları ve park bahçeler olarak asgari ücretin altında maaş alıyoruz. Bu nedenle işçiden inanılmaz baskı var. Bu maddeler geçmezse grev diyorlar. Pandemide çok çalıştık, hiçbir destek sağlanmadı. Geçinemiyoruz. Krizin belediyeyi etkilediğini düşünmüyorum ama bizi etkiliyor. İşçi takır takır çalışıyor. Evi kira, çocuğu olan bir sürü insan var. Geçen sene ayçiçeği yağı 35 TL idi. Şimdi 70 TL oldu. Ben geçen sene elektriği 100 TL ödüyordum. Geçen ay 180 TL geldi.”

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Kadıköy Belediyesi işçileri: Tavrımız net, kararlı...

Kadıköy Belediye işçileri ile belediye arasındaki TİS süreci yeni yılda da devam ediyor. Arabuluculu...

Kadıköy Belediyesi’nde çalışan DİSK’li kadınlar ta...

Toplu İş Sözleşmesi öncesi açıklama metni paylaşan Kadıköy Belediyesi çalışanları taleplerini dile g...

Toplu iş sözleşmesinde kadınların da talepleri var

Kadıköy Belediyesinde çalışan, Genel-İş Anadolu 1 Nolu Şube Kadın Komisyonunda bulunan Necla Özülkü,...