Her gün bize yaşatılan korkulara artık son
20 yaşında üniversite öğrencisi genç bir kadın, harçlığını çıkarmak için çalıştığı işyerinde, bir müşterinin tacizine maruz kaldı. Yaşadıklarını Ekmek ve Gül aracılığıyla paylaşıyor…

Merhaba, ben 20 yaşında, üniversite öğrencisiyim. Eğitimimin daha iyi olması ve harçlığımın çıkması için işe başladığım mekanda yaşadığım olayı paylaşmak istiyorum sizlerle. Öncellikle insanların garsonlara bakış açısı çok farklı ve bu durum çok üzücü. İnsanlar özellikle genç çalışanlara karşı kötü bir yaklaşımla ya da samimiyetle davranabileceklerini düşünüyorlar. Elbette insanların garsonlara karşı saygılı olduğu mekanlar da vardır ama benim çalıştığım yerde ben çoğunlukla saygısızlıkla karşılaştım.

Pandemi döneminde çalıştığım mekana ziyatere gitmiştim. Bir müşterimiz ve patronumla oturuyorduk, dönüşte arabasıyla bırakabileceğini söyledi müşteri. O kişi arabasında gözlerimin, bakışlarımın ne kadar güzel olduğundan bahsetti. Aramızda en az 10 yaş fark vardı. Ben arabanın içerisinde oldukça gerildim ve korktum. Arabadan en yakın zamanda inme ihtiyacı ve arabadan inememe korkusu ile bir vakit geçirdim. Kısa zamanda bu kadar gerilmemiştim, ellerimi ellerine çekti ve arkadaş olabileceğimizi söyledi. Sözlü tacizleri devam ediyordu ve ben ellerimi çektiğimde aceleci davrandığımı söyledi. Ben korkuyordum, o an arabadan inmek istediğimi söyledim. Ve büyük bir korku içinde eve döndüm.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Ekmek ve Gül Nisan 2021 sayısı

Ekmek ve Gül'ün yeni sayısında kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına öfkelerini dile ge...

Gersan’da kadın işçilerle İstanbul Sözleşmesi sohb...

Gersan Sanayi Sitesinde bir imalathanede buluştuğumuz işçi kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne dair soru...

5 soruda İstanbul Sözleşmesi

Cumhurbaşkanı’nın bir gecede çekilme kararı aldığı İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin soruları 5 maddede...