‘Hamileler sevişmeyi düşünmekten kaçınmalı!’
Kadınların hamilelikleri sırasında proteinsizlik yüzünden yaşamını yitirdiği Hindistan’da hükümet, kadınlardan et, yumurta yemekten ve sevişmekten kaçınmalarını istiyor.

Hindistan hükümetinin hamile kadınlara yönelik yayımladığı kitapçıkta, hamile kadınların sadece seksi düşünmek değil, et ve yumurta yemekten de kaçınmaları gerektiği yazıyor. Doktorlar, bilimle alakası olmayan bu ‘tavsiyeler’in kadınları tehlikeye atabileceği konusunda uyarıyor.
independent.co.uk’nin haberine göre, hamilelik sırasında ölümlerde Hindistan dünyanın en yüksek rakamlarına sahip. Sadece 2015’te her 100 bin gebe kadından 174’ü hayatını kaybetmiş. Ölümlerin nedeni ise özellikle et ve süt ürünlerinde bulunan proteinin eksikliği.
Hükümetin yayınladığı kitapçıkta, gebe kadınların arzu, öfke, nefret ve şehvetten uzak durmaları, gebelik sırasında güzel bebek fotoğraflarına bakmaları gerektiği anlatılıyor. Hindistan’da 1,3 milyar nüfusun üçte biri günde 2 doların altında yaşamaya çalışıyor. Kadınların yeterli beslenememekten kaynaklı ölüm oranları bu kadar yüksekken böyle bir ‘tavsiye’ kitapçığını yayınlayan ulusalcı-Hindu hükümetin asıl amacı ise, et tüketimini azaltarak vejetaryenliği yaymak, kutsal sayılan ineklerin ulaşım araçlarında kullanılmasını sınırlandırmak, klinik tedavilerin önüne geçerek insanları yoga ve naturopati gibi yöntemlere yöneltmek.

İlgili haberler
Doğum teşviki öyle değil böyle yapılır: Küba'da an...

"En az 3 çocuk" diyen ve kadınlar o üç çocuğa canlarından bezmeden, hayattan vazgeçmeden nasıl bakac...

GÜNÜN VİDEOSU: Hamilelik tabularını yıkan kadın

Biliyoruz, videoyu şaşkınlık ve hayranlıkla izliyorsunuz. Siz yapabildiniz mi böyle şeyler hamileliğ...

Savaş sırasında kürtaj: Kadınlar Yemen’de yasaklar...

Taiz’de hastaneler, sağlık ocakları kapalı. Nüfusun yüzde 70’inin yaşadığı, doğum kontrol olanakları...