‘Ev alma hayalimiz kalmadı’
‘Ben sadece hakkım olanı istiyorum. Kimsenin sadakasıyla çocuk okutmak veya kimsenin eskisini çocuklarıma giydirmek istemiyorum…’

Murat Kurum’un kentsel dönüşüm adı altında insanları mağdur ettiği projenin adı aslında TOKİ. Memleketin dört bir yanında olduğu gibi Tuzla’da da bu durumu yaşayanların sayısı oldukça fazla. 2018 yılında TOKİ konutlarına yazılmış olan bir arkadaşımla sohbet ederken “Evde iki kişi çalışıyorduk, haliyle taksit ödemeleri kolay geliyordu” diye başlıyor anlatmaya. Arkadaşım her geçen gün artan zamlarla birlikte hem taksit ödeyip hem de ev geçindirmek zorunda olduğu için çok fazla dert yanıyordu.

“Okula giden iki çocuğun masraflarını hiç saymıyorum bile” diyor ve döküyor içini: “Senelerdir uğraşıyoruz, artık ev alma hayalimiz bile kalmadı. Zamanında bize uygun ev vaadinde bulunan kişiler şu an bizlerin adını bile anmıyor. Sesini bile duymuyor. Suçumuz bizim, onlara güvenmemiz. Ben şu an kira ödüyorum, çocuk okutup bir yandan da evin kredisini ödüyorum. Kaç senedir ne kendime ne çocuklarıma hiçbir şey alamadım. Hep çevremdeki insanların verdiklerini giydiriyorum çocuklarımı. Zoruma gidiyor bu durum ama başka çarem de yok. Ben artık oy vermeyeceğim deyince de çevremdeki insanlardan tepki görüyorum, çünkü tüm çevrem AKP’li. Bana ‘Neden böyle yapıyorsun?’ dediklerinde ise durumu anlatıyorum. ‘Sonuçta evin olacak, niye karalıyorsun’ diye tepki alıyorum. Kimse benim evimin geçim zorluğunu, neler yaşadığımı görmüyor, bilmiyor ya da bilmemezlikten geliyor. Ben sadece hakkım olanı istiyorum. Kimsenin sadakasıyla çocuk okutmak veya kimsenin eskisini çocuklarıma giydirmek istemiyorum.”

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Tarihin tozlu sayfalarında değil işçi kadınların m...

8 Mart geldi çattı. Tüm takvimlerden, yer kürenin her bir parçasından biriktirdiği eşitlik türküsünü...

Yeniden Refah’ı haklarımıza saldırılarından tanıyo...

‘Yeniden Refah deyince aklıma, kadın düşmanı bir parti geliyor. Çünkü 2023 seçimlerinde, seçim araba...

‘Emeğimizin karşılığı tehdit ve hakaret’

Yapılan ihbar sonucu şeflerin, güvencesiz ve kötü şartlarda çalışan mülteci işçileri gizli odaya kil...