‘Endişelerinizde yalnız değilsiniz, birlikte aşabiliriz’
‘Virüsten önlemle korunabiliriz ama hayat şartlarımıza etkisinden nasıl korunacağız!’

Merhaba!  

Bu yazıyı benimle aynı zorlukları yaşayan ev kadınları için yazıyorum. Yalnız değilsiniz, bunu size hissettirmek istedim. Evet, herkes için çok zor olan bir dönemden geçiyoruz. En başta korkumuz “Ya çocuğuma bulaşırsa, ya benden ona geçerse” idi. Ama şu an farkındayız ki alacağımız önemlerle bu virüsten korunabiliriz. Şimdi ise yaşadığımız en büyük zorluk aylardır evimizde oturmak. Önceden olsa bu düşünce belki bazılarımıza çok güzel gelirdi. Ama artık çok zor geliyor. Çocuklarımız artık evde durmak istemiyor. Her gün onlar için bir meşgale bulamıyoruz. Bulduğumuz şeyler ise sokağın, ağacın, toprağın yerini tutabilecek şeyler olmuyor. Evet, yalnız değilsiniz!

Bir de bunun yanında yaşadığımız ekonomik sıkıntılar var. Ev ihtiyaçları haricinde neredeyse hiç para harcayacak bir durum olmuyor fakat böyleyken bile para anca yetiyor. Peki, birkaç gün sonra dışarı çıkacağımız için başka ihtiyaçlarımız başlayınca ne yapacağız? Nasıl yetişeceğiz? İnanın bu soruların cevabını biliyor olsaydım hepinizle paylaşırdım. Paylaşırdım ki hepinizin içine biraz su serpmiş olayım.

Bunların yanı sıra bir de eğitim sıkıntısı yaşıyor olmak daha çok yıpratıyor bizleri. Sabahın erken saatlerine genel ders koyuyorlar. Bizim bile daha uyuyor olduğumuz saatte çocuklarımızı o derslere hazırlamamız bir hayli zor oluyor. Tekrarlarını izleseler bile isteksizler ve anlamadıklarını söyleyerek izliyorlar. Öğretmenlerimizin farklı programlar üzerinden yapabildikleri bir saatlik ders ile yetinmek zorunda kalıyorlar. Ve ne yazık ki tekrar edebilecekleri bir olanak olmuyor dersler kayıtlı olmadığı için.

Virüsten belki önlemlerimizle korunabiliyoruz fakat şu anki hayat şartlarımızdan ve bu şartların bizi duygusal olarak etkilemesinden korunamıyoruz. Evlerinde bu şartları yaşayan kadınlar merak etmeyin tek değilsiniz. Tüm bu zorlukları birlikte aşabileceğimize yürekten inanıyorum. Beraber oldukça çok güçlüyüz.


İlgili haberler
Güçlü olmadığında, yaslan bana…

ABD'de yükselen bir şarkının anlattıkları: Güçlü olmadığında/ Yaslan bana/ Arkadaşın olayım/ Devam e...

İktidarın ‘biz’ diye saydıkları arasında kimler va...

Açık söyleyelim; pandemi döneminde kendini yalnız hissetmeyen bir tek kesim varsa o da sermayeydi. O...

‘Çileği alabilelim de kurdu içinde kalsın’

Bir market servisinden notlar: ‘İki poşetten fazlasıyla çıkabilene bir dönüp bakıyoruz. Çileği bulsa...