‘Ekmek arası ekmek’ten beslenme mi olur?
Hayatımız hep bir şeylerden kısmakla geçti, artık çocuklarımızın beslenmesinden de kısmak zorunda kalıyoruz. Çünkü açlık sınırının altında yaşıyoruz. Bizim çocuklarımızın da hakkı sağlıklı beslenmek…

Okulların açılmasına sayılı günler kala bizler kara kara düşünmeye başladık. Masraflar o kadar çoğaldı ki hangisine yetişelim şaşırdık. Bu dönem çocuğuma en az iki tane okul tişörtü almam gerekiyor, tanesi 150 lira. Sadece bu kadarla da bitmiyor; ek kitaplar, defterler ve kırtasiye malzemeleri de... Okul alışverişi sırasında karşılaştığım arkadaşlarımla konuştuğumda “Okullar açılıyor her şey o kadar pahalı ki neleri nasıl alacağım bilmiyorum’ diyor. İki çocuğu olan bir arkadaşım, ‘Çocuklara kışlık mont bot almam lazım. Okul malzemelerini hesaplayınca en az 3 bin lira tutuyor. Benim eşim asgari ücret alıyor, neyi nasıl yapacağım, çocuklara nasıl yetişeceğim hiç bilmiyorum” diyor.

Konu çocukların beslenme çantasına geliyor. Geçen yıl öğretmenimizin verdiği beslenme listesine sadece bakabilmiştik. Çünkü sütten yumurtaya, beyaz peynirden meyveye her şey ateş pahası, çoğu ailenin listedekileri alacak bütçesi olmadığı için listeden vazgeçti öğretmenimiz de. “Devlet okullarında bir öğün ücretsiz yemek olsa, gerçekten beslenseler güzel olmaz mı?” diye sorduğumda “Tabii ki güzel olur” diyor arkadaşlarım.

İki çocuğu olan arkadaşım, “Çocuklarımın beslenmesine hiçbir şey koyamıyorum, yeterince beslenemiyorlar. Her gün ekmek arası bir şeyler yapıyorum, ekmek arası ekmek yiyorlar. Çünkü ekmek arasına koyduğum gıdaları o kadar az koymak zorundayım ki, hem yarına arttırabileyim hem de diğer çocuğun beslenmesine de kalsın. Artık dışarıdan bir şey almak çok zor, önceden en azından süt veya meyve suyunu alabiliyordum, şimdi onu bile her gün alamıyorum. Markete girsem çocuklarla, gözleri hep başka şeylerde kalıyor. Onların istediğini alamayınca daha çok zoruma gidiyor” diyor ve ekliyor “Çocuklarımıza dışarıdan hazır su alamıyoruz, suyunu evden dolduruyoruz. Evdeki su damacanası bitince değiştiremiyoruz, yeri geldi mi suluklarına çeşmeden akan suyu dolduruyoruz. Hayatımız hep bir şeylerden kısmakla geçti, artık çocuklarımızın beslenmesinden de, okulundan da kısmak zorunda kalıyoruz. Çünkü açlık sınırının altında yaşıyoruz. Elimize geçen parayla çocuklarımızı okutmaya çalışıyoruz. Bizim çocuklarımızın da hakkı sağlıklı beslenmek...”

Her okul döneminde çocukların sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesinin öneminden bahsediliyor. Kahvaltı yapmadan okula gitmek zorunda kalan ya da beslenmesinde sadece tek çeşit olan, meyve bile olmayan çocuklar için neler yapılacağı konuşulmuyor. İlkokuldan liseye kadar tüm devlet okullarında bir öğün ücretsiz yemek verilse evine sebze, meyve girmeyen çocuklar bu sayede sağlıklı beslenebilir.

Görsel: Freepik

İlgili haberler
‘Her okulda bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek’ tal...

Yerel yöneticilere, en alttan en üste sağlık ve eğitimden sorumlu devlet yetkililerine bu sesi duyur...

‘Okullarda 1 öğün, sağlıklı, ücretsiz yemek’ kampa...

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneğinin mayıs ayında başlattığı kampanya boyunca stantlarla,...

Şu halimize dön bir bak!

Ekmek ve Gül olarak eylül 2022 sayımızda ‘Okullarda 1 öğün sağlıklı, ücretsiz yemek her çocuğun hakk...