‘Okullarda 1 öğün, sağlıklı, ücretsiz yemek’ kampanyasından notlar: Birlikte başarabiliriz!
Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneğinin mayıs ayında başlattığı kampanya boyunca stantlarla, toplantı ve ziyaretlerle çalışma yürüten kadınlar bu talebin aciliyetini ortaya koruyor.

“Okullarda 1 öğün sağlıklı, ücretsiz yemek her çocuğun hakkı” başlıklı imza kampanyamız mayıs ayından beri Kocaeli’nin farklı ilçe ve mahallelerinde açtığımız stantlar, kurum ziyaretleri, ev toplantıları ile devam ediyor. Stantlarımızı ziyaret eden veya evinde misafir olduğumuz her kadın ile ortaklaştığımız sorunumuz geçinemiyor olmamız.

Türkiye’de uzun süredir yaşanan ekonomik kriz işçi ve emekçi halkı adeta açlıkla boğuşur hale getirdi. Zaten yoksul olan halk en temel ihtiyacı olan beslenmeyi tasarruf listesine eklemek zorunda kaldı. Gıdadan kırtasiyeye, faturalardan ev kiralarına yaşamımızı ipotek altına alan zamlar kadınların omuzlarına artık kaldıramayacakları yükler bindirdi. En temel hak olan sağlıklı beslenme talebimizin haklılığı tartışılmaz duruma geldi.

EN ÇOK KADINLAR SAHİP ÇIKTI

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği olarak başlattığımız imza kampanyamızı destek ve dayanışmayı büyüterek sürdürmekteyiz. Özellikle her yaştan ve meslekten insanların stantlarımızda imza vermekten çekinmemesi ve oldukça yoğun ilgi göstermesi bu talebin aciliyetini gözler önüne seriyor. Bu süreçte en çok yıpranan, çocuğun beslenme sorununu üstlenen kadınlar oluyor. Markette pazarda ucuzun da ucuzunu bulmanın, sofraya ne yemek konulacağının derdi de yükü de kadınların omzundaydı hep. Bu nedenle kampanyayı en çok kadınlar destekliyor, stantlarda yanındakileri de imza atması için teşvik ediyor, kampanyamızı yaygınlaştırıyor. Çeşitli mahallelerden gönüllü olarak stantlarımızda görev alan kadın arkadaşlarımız oldu. Ellerinde kampanyamızın broşürleriyle velilere seslenip imza istediler. İmza atarken zaman zaman yoldan geçenlere “Siz de buraya imza atmalısınız” diye seslenen kadınlar dayanışmanın ve bir talep etrafında birlik olmanın heyecanını yaşattı hepimize.

GENÇLERİN İMZASI GERÇEĞİN İSPATI

Ücretsiz bir öğün yemek talebi gençlerin “Öğrenci aç zaten, tabii ki imzalayalım abla” gibi acı esprileriyle, imza föyümüzdeki meslek kısmına “geleceğin işsizi, dilenci, hırsız, yüksek lisanslı mağaza çalışanı” yazarak umutsuzluklarını ama aynı zamanda da destek ve dayanışmalarını gösterdiler.

AYRILACAK BÜTÇE VAR!
Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının bütçelerinden pay ayrılarak her öğrenciye gıda yardımı yapılacağı açıklamasının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen hâlâ böyle bir çalışma için adım atılmadı. Bunun yanı sıra mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türkiye Maarif Vakfına Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyar 871 milyon lira aktarılacağı Resmi Gazete’de yer aldı. Ülkenin kaynaklarının her yıl tarikat ve cemaat yurtlarına, vakıflara acımasızca aktarıldığını biliyoruz. Milli eğitimin, okullarda öğrencilere bir öğün ücretsiz yemek verebilecek bütçe ayırabilme gücü var elbette. Sağlıklı beslenme her çocuğun hakkıdır, bu hakkı güvence altına almak, hayata geçirmek de devletin sorumluluğudur.
Biz bu kampanyayı Kocaeli’nin her yerinde yaygınlaştırarak sürdüreceğiz, yerel yönetimlerin, tüm devlet kurumlarının, ilgili bakanlıkların bu talebimiz doğrultusunda harekete geçmeleri için mücadele edeceğiz.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
‘Her okulda bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek’ tal...

Yerel yöneticilere, en alttan en üste sağlık ve eğitimden sorumlu devlet yetkililerine bu sesi duyur...

MEB’in lüks harcamaları yerine ne yapılabilirdi?

MEB'in 5 yıldızlı otellerde düzenlediği toplantıların maliyetiyle öğrencilerin 1 yıl boyunca birçok...

Şu halimize dön bir bak!

Ekmek ve Gül olarak eylül 2022 sayımızda ‘Okullarda 1 öğün sağlıklı, ücretsiz yemek her çocuğun hakk...