‘Bizi sindirmeye çalışanlar bilsin ki dayanışmayı büyütüyoruz’
Salgın süreci işsizliği, şiddeti, yoksulluğu artırırken devletten bir gıdım destek göremiyoruz. Ama kadınların dayanışması tüm zorluklara karşı güç veriyor hepimize.

Kadınları baskılayıp sindirmeye çalışanlar şunu bilsin ki her zaman ve her alanda dayanışma içerisindeyiz. Ekonomik krizle, yoklukla, yoksullukla, şiddetle, kadın cinayetleriyle, af yasalarıyla yıldıramazlar bizi. Biz dayanıştığımız için, paylaştığımız için, örgütlü olduğumuz için güçlüyüz. Evini sadece asgari ücretle geçindiren Şengül, evindeki yiyeceği paylaşıyor örneğin. Mahalle bakkallarımız borçları sildirmek için derneğimize ulaşıyor. Emek Kadın Korosu’ndan Melek salgında işini kaybeden ve ekonomik olarak zor günler geçiren altı kadın arkadaşımıza kendi çabaları ile çevresini katarak nakit desteği sağladı. Yaşadığımız şu zor günlerin bütün zorluklarını dayanışmayla aşmaya çalışıyor ve her geçen gün birlikteliğimizi umudumuzla birlikte büyütüyoruz.

 

DAYANIŞMAMIZ SAYESİNDE DİMDİK AYAKTAYIZ  
Hep birlikte dayanışma içindeyiz, birbirimizi asla yalnız bırakmadık. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun koşulsuz şartsız bütün kadınların yanında olan derneğimiz sayesinde her birimiz kimseye boyun eğmeden dimdik ayakta durabiliyoruz. Sanırım bu zamana kadar hayatıma giren en doğru ve en iyi şey derneğimizdi. Dernekle beraber kadınlar hep birbirinin yanında yer alarak hiçbir zaman yıkılmadı. Ben ise maddi olarak zor durumda olsam bile artık manevi olarak her zaman kadınların yanında yer alacağım. Kendi adıma ve derneğimizin elinin değdiği bütün kadınlar adına sesimizi duyurduğunuz için teşekkür ediyorum, bir gün herkesin dayanışması dileği ile...
Merhaba, ben Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği’ne üye bir kadınım. Bu salgın sürecinde derneğimiz kadınları hayatıma çok şey kattı, ayakta kalmamı sağladı. 29 yaşındayım. 7 ile 10 yaşlarında iki çocuğum var. 3 buçuk yıl önce eşimden boşandım ve bu süreçte eski eşimden aldığım sadece 600 lira nafaka ve 2 ayda bir çocuklarım için 35 lira şartlı eğitim yardımı ile zor olsa da geçinmeye çalışıyorduk. Fakat koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri zor durumda kaldım. Eski eşim işten çıkarıldığı için nafakayı yatıramadı. Kiramı ödeyemedim. Elektriği, suyu doğalgazı söylemiyorum bile. Çocuklarımın masrafını, mutfak masrafını hiçbir şekilde halledemedim. Ama bu süreçte Tuzluçayır kadınları bu süreçte hep benim yanımda oldu, maddi ve manevi anlamda destek sağladı.
ARTIK KORKMUYORUM, KİMSE YOKSA DERNEK VAR!  
Merhaba ben, E. Bu zor günlerde anladım ki yardımlaşma ve dayanışma toplum fertlerinin sahip olması gereken en güzel özelliklerden biri. Ekonomik zorluklar çektiğim bu günlerde beni, Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği’ndeki güzel arkadaşlarımın yardımı o kadar mutlu etti ve duygulandırdı ki anlatamam. Belediyelere başvurduğum halde yardım alamadım. Fakat arkadaşlarım, benim ve eşimin 1,5 aydır çalışmadığımızı bildikleri için dayanışma içinde bulundular. Hayatımda ilk defa yardım aldım, o kadar duygulandım ki...Duygularımı kesinlikle anlatmam mümkün değil, ağladım resmen. İyi ki varlar, hep yanımda olacaklarını biliyorum. Bu zorlu süreçte yanımda olan desteğini esirgemeyen hayatla mücadeleme destek çıkan, birlikteliğin ne olduğunu, sıkıntıların nasıl çözüldüğünü bana öğreten canlarım. İyi ki varsınız, iyi ki hep birlikteyiz.  
Korkmuyorum! Bir sıkıntım mı var, bir derdim mi var, hiç kimsem yokken dernekte paylaşacağım o kadar çok arkadaşım, ablam, sevdiklerim var ki. Hangi bir dayanışma, yardım ve desteği anlatayım. Geçenlerde bir tane ablamız yardım yapmak istemiş, beni anlatmışlar. Gelip kırmadan, rencide etmeden yardımı yapıp gittiler. Bütün kadınlara ve derneğimize çok teşekkür ederim.

İlgili haberler
Salgını fırsata çevirip, hayatımıza kast edemezsin...

Kadınların ve çocukların ‘bir’ canı, ‘bir’ hayatı var. Bu hayatlar üzerinde at koşturmayı aklınızdan...

Koronayı fırsat bilenler kadınları yine şiddete ma...

İnfaz yasası sonrası tahliyelerin başlamasıyla kadına yönelik şiddet haberleri de bir bir duyulmaya...

Keçiören’de ‘Balkon sohbetleri günlüğü’nden notlar...

Balkon sohbetlerinden görülüyor ki kadınların gündemi; yüksek tutarlı faturalar, çalışma yaşamının s...