‘Birken beş, beşken on olduk’
Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği 2 yılı geride bıraktı. Çalışmalarını değerlendirip önümüzdeki dönem için planlarını yapan kadınlar, “Acemilik bitti, ustalık dönemi başlıyor” diyor.

Bu yıl 2. kuruluş yıldönümümüzü kutladığımız Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneğinde Genel Kurulumuzu gerçekleştirdik. Erkekler tarafından öldürülen kız kardeşlerimizi anarak başladığımız genel kurulda bir dönemdir yaptığımız çalışmalarımızı değerlendirip gelecek dönem için hedeflerimizi konuştuk ve yeni yönetimimizi seçtik.
Güncel gelişmeler de gündemimizdeydi tabii. Gittikçe artan kadın cinayetleri, çocuk istismarı, işsizlik, yoksulluk ve gergin seçim atmosferi gibi koşullar içerisinde büyümenin, dayanışmamızı sağlamlaştırmanın önemini konuştuk.

YENİ DÖNEMDE DE HEP BERABER KARAR VERECEĞİZ
Yeni dönemimizde daha da çok kadına ulaşabilmek, üye sayımızı arttırabilmek için elimizden geleni yapacağımızın sözünü verdik. Yeni yönetime seçilen arkadaşlarımızdan biri “Başka seçimler gibi ‘şunu yapacağız, bunu yapacağız’ demiyorum. Bu zamana kadar ne yaptıysak beraber yaptık. Bundan sonrasında da öyle olacağını biliyorum, bizleri tebrik ediyorum” dedi.
Genel kurulun sonunda bir de serbest kürsü oluşturduk. Hepimiz duygularımızı, dileklerimizi ve hedeflerimizi paylaştık. Söz alan arkadaşlarımız en çok yeni kadınlara nasıl ulaşabileceğimiz üzerine yorumlar yaparken, derneğimizde olmaktan mutlu olduklarını ve buranın devamlılığı için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler: “Birken beş, beşken on olduk, daha da artıyoruz. Biz burada gönüllü faaliyet yürütüyoruz. ‘Yeni gönülleri kazanmak için neler yapabiliriz’ diye düşünmeliyiz hep. Yaşanacak problemleri, kendi hayatlarımızda ya da birbirimiz arasında çıkan sıkıntıları yine hep birlikte çözelim, dayanışmamızı güçlendirelim, ne kadar çoksak o kadar iyi.” Alkışlarla karşılanan bu güzel sözlerin üzerine başka bir kadın arkadaşımız da şöyle diyor: “Çalışma koşulları nedeniyle derneğe çok sık gelemiyorum ama hep yanınızdayım. Bize düşen neyse yapmaya, çevremize burayı ve dayanışmanın önemini anlatmaya devam edeceğiz.”

‘OKUMA YAZMAYI BURADA ÖĞRENDİM’
Belki en çok duygulandığımız konuşma ise derneğimizdeki kursta okuma yazma öğrenen arkadaşımızın konuşması oldu: “Ben bu dernekte kendini geliştirmiş bir kadınım, okuma yazma öğrendim, kendimi çok geliştirdim hâlâ da geliştiriyorum. Burada olmaktan çok mutluyum.”

‘BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ’
“Artık acemilik bitti, ustalık dönemi başlıyor” esprileriyle sonlanan genel kurulumuzun ardından şunu söylüyoruz: Türkiye’nin her yerinde kadınların sesi olmak için çabalayan, yan yana gelen tüm kadınlara sevgilerimizi iletiyoruz, dayanışmamızın gücünden doğan umudumuzu paylaşıyoruz. Daha da önce de çok söyledik, şimdi bir daha söylüyoruz; Yan yana, birlikte daha güçlüyüz!

İlgili haberler
‘Tek adam’ın sonuna kanat açan Kelebekler

Darbe ve türlü hilelerle Dominik Cumhuriyeti’nin başkanı olan Rafael Trujillo, seçmen sayısından dah...

#BenimSeçimim #BenimManifestom

Halkın gerçek iradesinin her adımda kendini gösterebilmesi, bu iradenin ülkenin yönetiminin her kade...

Değişiyoruz, hep birlikte…

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği olarak beş hafta süren ve her hafta başka bir başlığın sohbet...