Savaşa ve faşizme karşı gözü pek bir hemşire: Gertrud Seele
Naziler için çöp toplayan kadınları, ‘Yapmayın, her topladığınız çöp savaşı uzatıyor’ diyerek pasif direnişe çağıran hemşire Gertrud Seele halkı isyana kışkırtıyor iddiasıyla ölüm cezasına çarptırıldı

Berlin-Plötzensee'de 12 Ocak 1945'te idam edilen Gertrud Seele, 22 Eylül 1917'de sosyal demokrat bir işçi ailesinin çocuğu olarak Berlin'de doğdu.  

İlk ve ortaokul öğreniminden sonra hemşire olmaya karar verdi ve meslek eğitimi aldıktan sonra Berlin'deki Robert Koch Hastanesi'nde hemşire olarak çalışmaya başladı. 1938'deki Pogrom Gecesi (Kristal Gece) sonrası başta Yahudiler olmak üzere baskı ve zulüm altındakilere yardım etti, gizlenmelerini ve kaçmalarını sağladı.

1941 yılında kızı doğdu. Eşi savaştaydı, bir yandan çalışıyor diğer yandan da hem kızına bakıyor hem de Nazilere karşı faaliyetlerini sürdürüyordu.

1943'te kızıyla birlikte kırsal bir bölgeye sürgün edildi. Nazi karşıtlığı, Hitler'e açıkça muhalefet etmesi nedeniyle komşularının tepkisini çekti.

Naziler için çöp toplayan kadınları, “bırakın yapmayın, her topladığınız çöp savaşı uzatıyor” diyerek pasif direnişe çağırdığı, halkı isyana kışkırttığı iddiasıyla 1944 yılında ihbar edildi ve tutuklandı. Ölüm cezasına çarptırıldı.

İdam hücresinde üç yaşındaki kızını görme arzusu yerine getirilmedi. Kızına yazdığı veda mektubu ise korundu:

 "Sevgili küçük kızım Michaela! Bugün annen ölecek. Miniğim senden büyük bir isteğim var; cesur ve çalışkan biri ol, büyükanne ve büyükbabana sevinç yaşat. Baban 5 Mart 1907'de Leipzig'de doğdu. Büyükannen ve büyükbaban aracılığıyla her şeyi öğreneceksin. Sana yaşam yolunda en iyi dileklerimi gönderiyorum ve senden daima beni sevmeni, asla unutmamanı rica ediyorum. Elveda, sevgili küçük kızım, uzaktan da olsa sarılıp öpüyorum seni. Umutsuz/mutsuz annen."

İlgili haberler
Nazi’lere direnen bir illüstratör, Aat Breur

Krijn Breur ile Nazi işgali sırasında direniş grubuna katılan, toplama kamplarına sürülen Hollandalı...

24 Aralık 1908 | Nazi rejimine karşı direniş savaş...

Avusturyalı öğretmen ve Nazi rejimine karşı direniş savaşçısı Stefanie Kunke tutuklandı, sürüldü ve...

Doğumunun 100. yılında Nazi rejimine karşı bir sav...

Bremenli Cato Bontjes van Beek 18 yaşındayken Nazi karşıtı ağ ‘Rote Kapelle/Kızıl Şapel’e katıldı. 1...