Oyunculuktan gazeteciliğe, hak savunuculuğuna: Marguerite Durand
Yaşamının genç zamanlarında oyunculuk hayalleri kuran Marguerite Durand ilerleyen yıllarda kadınların oyuncu ve avukat olabilmesi için mücadele eden önemli bir hak savunucusu haline nasıl geldi?

Fransız oyuncu, gazeteci ve kadın hakları savunucusu Marguerite Durand, 24 Ocak 1864'te Paris'te doğdu. Varlıklı bir ailenin kızı olan Marguerite Durand, bir Roma Katolik manastırında üniversite öğrenimi gördü. Eğitimini tamamladıktan sonra Paris Konservatuarı'na kaydoldu, daha sonra da Comédie-Française'e katıldı.

1888'de avukat Georges Laguerre ile evlenerek tiyatro kariyerinden vazgeçti. Georges Boulanger'in arkadaşı ve destekçisi olarak eşi onu radikal politika dünyasına tanıttı ve "Bulanjist" hareketi için broşürler yazmasını teşvik etti. Evlilik kısa sürdü, 1891'de ayrıldılar.

Durand, dönemin önde gelen gazetelerinden Le Figaro'nun muhabiri olarak çalışmaya başladı. 1896'da işvereni tarafından Congrès Féministe International (Uluslararası Feminist Kongre) hakkında alaycı bir makale yazması için gönderildi. Bu toplantıdan çok değişmiş olarak döndü. 9 Aralık 1897'de feminist "La Fronde/Sapan" günlük gazetesini çıkarmaya başladı. Gazeteci meslektaşı Georges Harnoit ile birlikte, 2 Mayıs 1899'da dünyadaki ilk köpek mezarlığı olan Sen nehri kıyısındaki Cimetière des chiens'i kurdu.

Durand'ın gazetesi sadece kadınlar tarafından yönetildi ve kadınların avukat olarak kabul edilmesi ve güzel sanatlar akademisine gidebilmeleri gibi hakları için kampanya yürüttü. 1910'da seçimlere kadın adayların da katılması için çaba harcadı. 1900 Dünya Fuarında Kadın Hakları Kongresini düzenledi. Picardy bölgesinde kadın gazeteciler için bir yazlık konut kurdu ve çalışan kadınların örgütlenmesine, birkaç sendikanın kurulmasına yardımcı oldu. Durand, kadın erkek eşitliği için çalışmaları yanında, şıklığı ve Paris sokaklarında evcilleştirdiği Kaplan adındaki aslanıyla dolaşmasıyla da ünlendi. Kaplan öldüğünde gösterişli bir törenle sahibinin kurucuları arasında yer aldığı evcil hayvanlar mezarlığına gömüldü.

Durand, kadın ve hayvan hakları konusundaki mücadelesiyle Avrupa'da büyük bir saygınlığa erişti. 1932'de Paris'te Marguerite Durand Kütüphanesi (Bibliothèque Marguerite Durand) açıldı.

Kütüphane kadın tarihi ve mücadelesi ile ilgili araştırmalar açısından dünya çapında en iyi kaynaklardan biri olmaya devam ediyor. Marguerite Durand 16 mart 1936'da Paris'te hayata veda etti.

İlgili haberler
Savaşa ve faşizme karşı bir hemşire: Gertrud Seele

Hiçbir koşulda Nazi faşizmine karşı direnişten geri durmayı düşünmedi bile Gertrud Seele. Ölüm cezas...

Kadın sanatçıların en büyük destekçisi: Ida Dehmel

Ida Dehmel tarafından kadın sanatçıları desteklemek için kurulan GEDOK hâlâ aynı amaçla çalışmaların...

Faşizmin yaydığı umutsuzluk Helena’nın sonu oldu

Helena Swanwick, 1. Dünya Savaşı sırasında Demokratik Kontrol Birliği ve Kadınlar Uluslararası Ligi’...