GÜNÜN KADINI: Nora Astorga Gadea
1979 Nikaragua Devrimi'nde bir yeraltı savaşçısı olan Nora Astorga Gadea ile tanıştınız mı?

Nora Astorga Gadea (1948- 14 Şubat 1988) 1979 Nikaragua Devrimi'nde bir yeraltı savaşçısı, avukat, politikacı, hakim ve 1986-1988 yılları arasında Nikaragua'nın Birleşmiş Milletler temsilcisiydi.

Nikaragua'da verilen lakapla La Norita, Nora Astorga, Managua'da dindar orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak büyüdü. Babası odun ihracatı ve hayvancılıkla uğraşmaktaydı. İktidardaki Somoza ailesiyle bağlantıları vardı. Gençliğinde dindar bir Katolikti ve genellikle Managua'nın fakir bölgelerindeki hayır kurumlarının faaliyetlerine katılmaktaydı. 1967'de ailesini dehşete düşüren bir karar aldı, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Anastasio Somoza Debayle'yi değil, rakibi Fernando Agüero'yu desteklediğini açıkladı. Kişisel güvenliği ve "aklını başına toplaması" için ailesi onu Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderdi. Burada 1967'den 1969'a kadar tıp eğitimi aldı. Ancak devam etmedi. Washington'da geçirdiği zamanını; “ABD'de beni en çok etkileyen şey toplumsal zıtlıklar ve özellikle ırkçılıktı. Nikaragua'da bu tür ırkçılıkla hiç karşılaşmadım. Politik bilincim bu dönemde oluştu" şeklinde anlattı.

Astorga 1969'da Nikaragua'ya döndü ve Managua'daki Universidad Centroamericana'da hukuk eğitimi aldı. Bu süre zarfında Sandinistler ile temas kurdu. 1969'dan 1973'e kadar gizli evlerin tutulması ve lider Oscar Turcios'un şoförlüğünden sorumluydu. 22 yaşında öğrenci aktivist Jorge Jenkins ile evlendi. İkisi ertesi yıl İtalya'da geçirdiler; Jenkins antropoloji ve Astorga finans hukuku ve bilgisayar programcılığı okudu. İki çocukları oldu ve beş yıl sonra ayrıldılar. Bu süre zarfında Astorga, ikili bir yaşam sürdürdü, Nikaragua'daki en büyük inşaat şirketlerinden birinde ve avukat olarak çalıştı, annelik görevini yerine getirdi, Sandinista'yı gizlice destekledi.
Astorga, köpek" lakaplı Nikaragualı general Perez Vega'nın cezalandırılması eylemine katılmasıyla dikkatleri çekti. Kendisine cinsel imalarda bulunan generali evine çağırdı ve general orada FSLN tarafından cezalandırıldı. Aslında 'köpek'in kaçırılması ve FSLN tutsaklarıyla değiş tokuş edilmesi planlanıyordu. Ancak adamın beklenenin üstünde direnmesi öldürülmesiyle sonuçlandı.

Hakkında arama kararı çıkarıldığından eylemden sonra dağa çıkarak FSLN gerillası oldu. FSLN önderlerinden Jose Alvarado ile evlendi ve bir çocuğu oldu.
Devrimden sonra adalet bakanı yardımcılığına getirildi. Kanlı dönemden sorumlu olanların yargılanmasında ve cezalandırılmasında rol oynadı.

1984 yılında ABD'ye büyükelçi olarak atandığında, ABD bu talebi reddetti. Çünkü Astorga'nın yıllar önce cezalandırdığı general Perez Vega, bir CIA ajanı, bir işbirlikçiydi.
14 şubat 1988'de 39 yaşında rahim kanserinden öldüğünde FSLN henüz iktidardan düşmemişti ve Astorga Birleşmiş Milletler'de Nikaragua'yı temsil eden heyetin üyesiydi. Türkçeye de çevilen Sandino'nun Kızları kitabında "La Norita" nın mücadelesi de anlatılmaktadır

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Saartjie Baartman

Avrupalılara benzemediği için ömrü köle pazarlarında geçen Baartman’ın yaşadığı dehşet ölümüyle bile...

GÜNÜN KADINI: Lynn Margulis

Dışlanmamak için gördüğünü söylemekten kaçınan sözde bilimcilerden değildi o. Cesaretinden asla ödün...

GÜNÜN KADINI: Flora Tristan

Tristan’ın yaşadığı yüzyıl çok sayıda kadın ve çocuk emeğinin fabrikalara çekildiği, kadın ve erkekl...