GÜNÜN BELLEĞİ: ABD’nin ilk kadın inşaat mühendisi
ABD’nin ilk kadın inşaat mühendisi ve kadın haklarının kararlı savunucusu Nora Stanton Blatch Barney 19 ocak 1971’de öldü.

Nora Stanton Blatch-Barney, 30 Eylül 1883'te İngiltere'de doğdu. Daha çocukken İngiliz kadın hakları savunucuları Süfrajetlerle tanıştı. 1901'de ailesiyle birlikte Amerika'ya taşınan Blatch, matematiksel yetenekleri nedeniyle inşaat mühendisliği okumaya karar verdi.1905 yılında ABD'nin ilk inşaat mühendisi olarak mezun oldu. Amerika Mühendisler Topluluğu'nun üyeliğe kabul ettiği ilk kadındı.

Nora Stanton Blatch-Barney'nin annesi ve büyükannesi de aktif kadın hakları aktivistleriydi. Büyükannesi Elizabeth Cady Stanton, Ulusal Amerikan Kadına Suffrage Derneği'nin kurucularından biriydi. Nora Stanton Blatch-Barney hayatı boyunca kadınlara oy hakkı için kampanya yürüttü. Üniversitede bir kadın hakları örgütü kurdu. Daha sonra Kadın Siyasi Birliği tarafından çıkarılan Kadın Siyasi Dünyası dergisinin editörü oldu. Annesi gibi, o da kadınlara eşit haklar için kampanya yürüten Ulusal Kadın Partisi'nin bir üyesiydi.1913'te kadınların oy hakları için yapılan bir gösteri sırasında at sırtında New York sokaklarında dolaştığında büyük bir yankı uyandırdı. Yaşamı boyunca kadınların tam eşitliği için mücadele eden biri için skandal yaratacak şekilde de olsa bu konuyu gündeme getirmek çok önemliydi. Nora Stanton Blatch Barney, II. Dünya Savaşı'nın başlangıcından itibaren barış için de mücadele etti. “Halk Parlamentosu Yoluyla Dünya Barışı” yazısında kadın ve erkeklerden eşit olarak oluşan bir dünya hükümetinin uluslararası barışı sağlamak zorunda olduğu görüşünü savundu. 1952'den sonra aktif olarak Kore Savaşı'nın sona erdirilmesi için mücadele etti.1950'de Amerikan Karşıtı Faaliyetler Komitesi tarafından yargılandı ama faaliyetlerinin Amerika'nın iyiliği için olduğunu söyleyerek iddiaları reddetti. Nora açısından barış, ırklar arasında eşitlik ve kadınlara eşit haklar için mücadele edilmesi tam da Amerika'nın çıkarını savunmaktı. Hayatının sonuna kadar barış ve kadın hakları için çaba harcadı.

19 ocak 1971'de öldü.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Doria Shafik

14 Aralık 1908 yılında doğan kadın hakları savunucusu Doria Shafik, iktidarın verdiği sözleri tutmam...

GÜNÜN KADINI: Mary Kenney O'Sullivan

Mary Kenney O'Sullivan, yaşamı boyunca kadınların oy hakkı, yoksulların barınma hakkını savundu. İşç...

Müziğin ve mücadelenin kadını: Eartha Mae

ABD’nin pamuk yetiştiriciliği ile meşhur Güney Carolina tarlalarında çalışan, ‘Güney’in pamuk toplay...