Fransız Devrimi’nde bir kadın, Anne-Lucile-Philippe Desmoulins
Fransız Devrimi’nin kadın sembollerinden Anne-Lucile-Philippe Desmoulins, 13 Nisan 1794’te Paris’te giyotinle idam edildi.

Devrimci Camille Desmoulins’in eşi, Fransız Devrimi’nin kadın sembollerinden Anne-Lucile-Philippe Desmoulins (Laridon-Duplessis), 18 Ocak 1770’de Paris’te doğdu, 13 Nisan 1794’te Paris’te giyotinle öldürüldü.

Anne-Lucile-Philippe Laridon-Duplessis, Claude-Etienne Laridon-Duplessis ve Anne-Françoise-Marie Boisdeveix’in kızıydı. Zengin, orta sınıf ebeveynleri vatansever ve devrimciydiler. Robespierre, Brissot, Danton ve Desmoulins’i evlerine kabul ettiler ve toplantılar düzenlediler. Robespierre, Lucile’ye evlilik teklifinde bulundu, ancak o Desmoulins’i tercih etti.

Babası başlangıçta şiddetle reddetmiş olsa da 29 Aralık 1790’da Camille Desmoulins ile evlendi. Robespierre, Brissot ve Pétion de Villeneuve, St-Sulpice kilisesindeki düğünde tanıklar arasındaydı.

5 Nisan 1794’te Lucile Desmoulins, kocasını serbest bırakmak için komplo kurduğu suçlamasıyla tutuklandı. İnfaz sırasında halka döndü ve rejime karşı ayaklanma çağrısında bulundu. 13 Nisan 1794’te giyotinle öldürüldü.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Fransız Devriminde Kadınlar

Adını tarihe yazdırmış Fransız Devrimi’nin kadınları ile tanıştınız mı? Bu kitap Fransız devriminde...

GÜNÜN İLKİ: Küba Devriminin ilk kadın gerillası Ce...

Tüm yaşamını ülkesine adayan, Küba tarihinin en güçlü kadın figürü: Celia Sánchez Manduley.

Kendini devrime adamış bir kadın: Souha Bechara

Lübnan’ın işgaline karşı direnen, yaşamını devrime adayan, ‘İçimdeki Yangın’ filminin ilhamı bir kad...