Kendini devrime adamış bir kadın: Souha Bechara
Lübnan’ın işgaline karşı direnen, yaşamını devrime adayan, ‘İçimdeki Yangın’ filminin ilhamı bir kadın: Souha Bechara.

Lübnan'ın işgaline karşı direnen, ülkesinin bağımsızlığı için mücadele eden Souha Fawaz Bechara 15 Haziran 1967'de Beyrut'ta doğdu İsrail'in Lübnan'ı işgali sonrası 1987'de direnişe katıldı ve General Antoine Lahad'a suikast girişiminde bulundu. 

Souha Ortodoks bir Hıristiyan ailede büyüdü. Babası Fawaz Bechara, Souha'nın 1982'de on beş yaşında ebeveynlerinin bilgisi olmadan girdiği Lübnan Komünist Partisi'nin bir üyesidir.

1982'de İsrail'in Lübnan'ı işgali gerçekleşti. Lübnan iç savaşı ve İsrail işgali sonucunda anavatanının yok olmasına yanıt olarak Souha, kolejden ayrıldı ve 1987'de direnişe katıldı.

Maronit Lahad,Güney Lübnan'ın işgali sırasında İsrail ordusuyla birlikte FKÖ, Amal milis, Suriye ordusu ve Hizbullah'a karşı savaşan güney Lübnan ordusuna komuta etti. Lahad'ı öldürmek için Souha, eşi Victoria'ya aerobik eğitmeni olarak başvurdu ve aile üyeleriyle daha yakın temas kurdu. Saldırının akşamı 17 Kasım 1988'de Souha, Lahad'ın karısı tarafından çay içmeye davet edildi ve Lahad'ın gelişine kadar kaldı. Gitmek için eşyalarını topladığında, Lahad'ı iki kez göğsüne ve bir kez bacağına ateş ederek vurdu. Lahad sekiz hafta geçirdiği bir hastaneye götürüldü. Çeşitli sağlık sorunlarından sonra sağ kolu hareket edemedi. Souha yakalandı ve İsrail silahlı kuvvetlerine teslim edildi. Sonunda, Lübnan'ın güneyindeki Chiyam Hapishanesine yollandı, burada altı yıl hücre hapsinde olmak üzere on yıl boyunca gözaltında tutuldu. Hapishanede defalarca işkence gördü. 1998 yılında serbest bırakıldı.

Suikast girişiminden önce ve sonra Lübnan'daki hayatı hakkındaki otobiyografisi 2000 yılında Fransızca olarak yayınlandı.

2001 yılında (yazar Suha Bechara olarak) kitap Hugendubel-Verlag tarafından Ülkemin Özgürlüğü İçin Hayatımın On Yılı adıyla Almanca basıldı.

2003 yılında, yönetmen Wajdi Mouawad kitaba bağlı kalarak Incendies oyununu sahneledi.

2009'da Souha Bechara'nın yaşam öyküsü, Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve tarafından The Singing - Incendies adlı uzun metrajlı filmde Fransızca olarak çekildi. 2010 yılında, bu film Toronto'daki uluslararası film festivalinde en iyi Kanada filmi ödülünü kazandı ve 2011'de en iyi yabancı dil filmi dalında Oscar'a aday gösterildi.

İÇİMDEKİ YANGIN 
Souha'nın yaşamının esin kaynağı olduğu film:
Ailelerinin Ortadoğu’nun bilinmeyen bir ülkesindeki gizemli geçmişinin peşine düşen Quebec’li iki kardeş Jeanne ve Simon’ın öyküsü, Wajdi Mouawad’ın muhteşem tiyatro oyunu Incendies’den bir uyarlama. Anneleri Nawal ölümünden sonra çocuklarına birer mektupla bildirilen vasiyetinde, iki kardeşe daha önce hiç karşılaşmadıkları önemli bir aile üyesini bulmaları görevini verir. Yabancılar ve düşmanlar arasındaki akıl almaz bağları açığa çıkaran bu masalsı tarih, kardeşler için yıpratıcı bir eğitim olur. Villeneuve, Mouawad’ın gerçeklerle yüzleşme, iç/ savaşın saçmalığı ve kaosa düzen getirmenin güzelliği ile ilgili öykülerini ustaca beyazperdeye yansıtıyor. Kanada-Fransa yapımı filmin yönetmeni Denis Villeneuve.
İlgili haberler
GÜNÜN PORTRESİ: Cezayirli Cemile

Ölümü kahkahalarla karşılayan kadındı o ve özgürlük savaşını verdiği ülkenin yöneten erkinin ütopyas...

İnsanlık dışı uygulamalar: Lübnan’da modern köleli...

Lübnan’daki göçmen ev işçilerinin sayısı körfez devletlerinde olduğu gibi çarpıcı bir şekilde artıyo...

Lübnanlı kadınlar tecavüzcüye evlilik affı yasasın...

Tunus ve Ürdün’den sonra Lübnan’da da tecavüzcüleri tecavüze maruz bıraktıklarıyla evlenmeleri durum...