Barış ve kadın hakları mücadelesinde bir öğretmen: Clara Tybjerg
Danimarkalı kadın hakları savunucusu Clara Sophie Tybjerg, bir yandan savaşa karşı mücadele ederken bir yandan da kadın ve çocuklar için yıkıcı sonuçlarını ortadan kaldırılmaya çalışıyordu.

Clara Sophie Tybjerg, Danimarkalı bir kadın hakları aktivisti, pasifist ve eğitimciydi. 1915’te Danimarka’nın en tanınmış kadın hakları ve barış savunucusu olan Thora Daugaard ile birlikte Lahey’deki Uluslararası Kadın Konferansı’na katıldı. Daha sonra 1916’dan 1920’e kadar Uluslararası Kadın Barış ve Özgürlük Birliği’nin Danimarka şubesi haline gelen Danimarka Kadın Barış Ağı’na (DKF) başkanlık etti. Ayrıca, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra açlık çekmiş çocukların Viyana’dan Danimarka’ya getirilmesine sunduğu katkıyla tanındı.

3 Mart 1864’te doğdu. Babası öldükten sonra Kopenhag’a taşındı ve burada engelli çocukları eğitme konusunda uzmanlaşmış bir kurumda öğretmen olarak çalıştı. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve 1892 yılına kadar Pennsylvania Zihinsel Engelli Çocuklar Eğitim Okulu’nda çalışmaya devam etti. 18 Mayıs 1893’te evlendi ve ertesi yıldan itibaren 1915’e kadar Danimarka’nın zihinsel engelliler için ilk karma okulu olan H. Adlers Fællesskole’de İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Okuldan ayrıldıktan sonra da engelli çocuklara yönelik eğitimle ilgilenmeye devam etti.

Tybjerg, Danimarka kadın hareketinin aktif bir üyesiydi. 1913 yılında Danimarka Kadın Konseyi’nin uluslararası sekreteri oldu ve aynı zamanda Kadın Okuyucular Derneği üyesiydi. Danimarkalı kadınlar 1915 yılında genel oy hakkı elde edinceye kadar o ve kız kardeşi Elna Munch bu amaçla mücadele ettiler. 1915’te Lahey’deki Uluslararası Kadın Barış Konferansı’na katıldı. Danimarka’ya döndükten sonra Thora Daugaard ile birlikte Uluslararası Kadın Barış ve Özgürlük Birliği’nin Danimarka kolu olan Danske Kvinders Fredskæde’i (DKF) kurdu. Tybjerg, 30 kadından oluşan bir çalışma ağı kurmaktan sorumluydu. Hep birlikte Danimarka’da dolaştılar ve bir “barış tacı” takdim edip “Şiddet yerine Adalet” çağrısı yapan bir liste imzalatarak kadınları DKF’ye üye olmaya teşvik ettiler. Tybjerg, 1915-1920 arasında başkanlık ettiği örgütün üye sayısını 10 bine çıkardı. Danimarka’nın değişik yerlerinde yerel şubeler kurulmasından sonra, 1921’den 1925’e kadar Kopenhag şubesine başkanlık etti. Daha sonra DKF başkanlığına getirildi.


Birinci Dünya Savaşı’nın düşmanlıkları göreli azaldıktan sonra, Uluslararası Kadın Barış ve Özgürlük Ligi Zürih’te ikinci bir konferans düzenledi. Konferansta Danimarka’yı temsil eden Tybjerg, çocukların ve gençlerin ihtiyaçlarına özellikle dikkat edilmesini talep etti. 1921’den itibaren Viyana’da beslenme sorunu yaşayan çocuklara aktif olarak destek verdi. Çocukların çoğu Danimarka’ya getirildi ve burada sağlıklarına kavuştular. Tybjerg evli ve iki çocuk annesiydi. 1925 yılında eşini kaybettikten sonra ölünceye kadar barış girişimlerine katılmaya devam etti. 14 Ocak 1941’de Kopenhag’da yaşamını yitirdi.

İlgili haberler
GÜNÜN PORTRESİ: Komün günlerinin yürekli savaşçısı...

Hiçbir siyasal erkin insanların mutluluğunu sağlayamayacağına inanan bu kadın, ilk proletarya diktat...

‘Özgür toprak’ın yerli savunucusu: Dolores

Ekvador’da Cayambe’li Kichwa yerlilerinin ve tüm halkın ‘Mama Doloreyuki’si olarak anılan, komünist...

GÜNÜN KADINI: Mary Kenney O'Sullivan

Mary Kenney O'Sullivan, yaşamı boyunca kadınların oy hakkı, yoksulların barınma hakkını savundu. İşç...