Trump’ın ırkçılığına maruz kalan kadın siyasetçiler: Biz dört kişiden fazlasıyız
ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Geldiğiniz yere geri dönün’ sözleriyle hedef aldığı dört Demokrat kadın Kongre üyesi geçtiğimiz günlerde ortak bir açıklama yaparak ‘Biz dört kişiden fazlasıyız’ dedi.

Donald Trump’ın ırkçı eleştirilerine maruz kalan Alexandria Ocasio-Cortez, Rashida Tlaib, Ayanna Pressley ve İlhan Omar, geçtiğimiz günlerde ortak bir basın toplantısı düzenledi.
Pressley, “Bu, basit bir şekilde artık nasır tutmuş kaosa ve bu yönetimin yozlaşmış kültürüne karşı dikkati dağıtma ve karışıklığa sevk etme girişimidir” dedi.
Trump’ın ötekileştirme ve susturma çabalarını reddeden Pressley, “Biz dört kişiden fazlasıyız. Takımımız daha geniş, daha eşit ve daha adil bir dünya inşa etmek isteyen herkese de açık” diye konuştu.

Tümü 2018’de seçilen Kongre üyelerine sıklıkla ‘takım’ diye hitap ediliyordu. Bu tabir, bu üyelerle sınır güvenliği üzerinden bir tartışma yaşamasının ardından Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi tarafından dillendirilmişti.

’ANAYASAYI İHLAL ETTİ, AZLEDİLMELİ’

Öte yandan Trump’ın Amerikan Anayasası’nı açıkça ihlal ettiğini belirten Rashida Tlaib ve İlhan Omar, Başkanın azledilmesi gerektiğine dair çağrılarını yineledi.
Omar, ‘pervasızca ırkçı bir saldırı’ dediği bu ifadelerin ‘beyaz milliyetçiliğinin bir yansıması olduğunu belirtti ve Trump’ın ülkeyi bölmeyi her şeyden çok istediğini söyledi.
Trump’ın ırkçı ve yabancı düşmanı oyun taktiklerini sürdürdüğünü belirten Tlaib de, “Onun kanunlara bağlı kalmasını sağlamaya odaklanmaya devam edeceğiz” dedi.

‘ZAYIF LİDERLER SADAKATİMİZİ SORGULUYOR’

Alexandria Ocasio-Cortez ise, gençlere ‘Başkan ne derse desin bu ülke size ait’ fikrinin aşılanması gerektiğini söyledi ve “Sevdiğimiz şeyleri bırakmayacağız. Zayıf zihinler ve liderler, meydan okunmasından ya da siyasetteki tartışmalardan kaçınmak için bu ülkeye karşı sadakatimizi sorguluyor” ifadelerini kullandı.

Dört kadın siyasetçi de ABD’nin asıl gündeminin sağlık sistemi, silahlı şiddet ve göç konusu olması gerektiğini vurguladı. Nancy Pelosi de, Trump’a gönderdiği bir mektupla Başkan’ın kullandığı dilin kesinlikle kabul edilemeyeceğine işaret etti. Pelosi, "Temsilciler Meclisi Başkan’ın göçmenlerle ilgili bu şekilde bir dil kullanmasına izin vermeyecektir" değerlendirmesini yaptı

‘HÜKÜMETLERİ TAMAMEN FELAKET OLAN KADIN KONGRE ÜYELERİ!’

Donald Trump, ırkçı ve yabancı düşmanı çıkışlarına bir yenisini daha ekleyerek isim vermeden söz konusu Kongre üyelerine seslenmişti ‘Hükümetleri tamamen felaket olan ülkelerden gelen kadın Kongre üyeleri’ dediği Demokratların ‘ülkelerine geri dönmeleri gerektiğini’ söylemişti.
Trump’ın hedefindeki Ocasio-Cortez, Tlaib ve Pressley ABD’de doğup büyüdü. Somali doğumlu Omar da çocuk yaşta ABD’ye taşındı.

TRUMP AYRIMCI SÖYLEMİNDE ISRAR ETTİ: SEVMİYORSANIZ DÖNÜN
ABD Başkanı Donald Trump ise Kuzey Carolina'daki mitinginde, Kongre üyesi dört kadına yönelik daha önce de kullandığı ırkçı ifadeleri tekrarladı.
Trump, "Beğenmiyorsanız ülkenize geri dönün" derken kendisini eleştiren dört kadın hakkında tek tek açıklamalarda bulundu. Üyeler hakkında, "Bu akşam için bir önerim var. Önerim ülkemizi yıkmaya çalışan bu nefret dolu insanlar hakkında. Çünkü söyleyecek güzel şeyleri yok. Bu yüzden diyorum eğer sevmiyorsanız gidebilirsiniz" dedi.
Kongre Üyesi kadınlardan üçü Amerika doğumlu iken Ilhan Omar'ın Somali doğumlu olması ABD Başkanı'nın konuşmasında yer aldı. Bu sırada Trump destekçileri de, "Geri gönder" şeklinde slogan attı.

Kaynak: Sputniknews – Bianet


İlgili haberler
Kadınlar Donald Trump'a karşı sokağa çıktı

ABD’nin Chicago kentinde binlerce kadın, Donald Trump’ın ‘kadın karşıtı’ politikalarına karşı sokakl...

ABD’de binlerce kadın, Donald Trump’ı protesto ett...

ABD’de binlerce kadın, ABD Başkanı Donald Trump’ın cinsiyetçi söylemlerini eleştirmek ve kadın hakla...

Trump’tan kadın Kongre üyelerine ırkçı saldırı: Ge...

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’nin kadın Demokrat üyelerine ‘Geldiğiniz ülkelere geri dönün’ diyer...