Taliban’dan kadın öğrencilere peçe, sınıflara perde zorunluluğu
Afganistan’da Taliban, yüksek öğretime dair genelge yayımladı. Sınıfları cinsiyetlerine göre birbirinden ayıran perde zorunluluğu getirilirken, kadın öğrencilere de peçe zorunluluğu getirildi.

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban, yüksek öğrenim döneminin başlamasıyla birlikte işleyişe dair genelge yayımladı. Ülkedeki özel okullarda, kadın öğrencilere yüzlerinin büyük kısmını örtecek peçe zorunluluğu getirildi.

‘YALNIZCA KADINLARDAN EĞİTİM ALACAKLAR’

AFP’nin aktardığı habere göre, Taliban’ın eğitim yetkilileri kılık kıyafetten işleyişe dair pek çok düzenleme yaptı. Genelgede, sınıfların kadın-erkek olarak ayrılması ya da öğrencilerin arasına perde çekilmesi gerektiği aktarıldı. Aynı zamanda “kadın öğrencilerin sadece kadınlardan eğitim alabileceği”, aksi takdirde derslerin ancak “yaşlı ve iyi karakterli erkekler” tarafından verilebileceği belirtildi.

Taliban’ın kontrolündeki Yüksek Öğretim Bakanlığının yayımladığı yönetmeliğe göre, kadın öğrencilerin peçe ile eğitime katılması bekleniyor. Yönetmelikte kadınların burka giyme zorunluluğuna rastlanmasa da bahsi geçen peçe, gözler hariç yüzün büyük bir bölümünü kapatıyor.

‘KADIN ÖĞRENCİLER, ERKEK ÖĞRENCİLELE KARŞILAŞMAYACAK’

Bununla birlikte, “kadın ve erkek öğrencilerin eğitim kurumlarında karşılaşma ihtimaline” dair de kimi düzenlemeler söz konusu. Cumartesi günü yayımlanan genelgeye göre, kadın öğrenciler ders bitiminden beş dakika önce çıkacak ve böylece erkekler öğrenciler ile denk gelmeyecek. Yine kadın öğrenciler ‘erkekler binadan ayrılana kadar’ bekleme odasında zaman geçirecek.

İsmini vermek istemeyen bir Afgan profesör, “yeterli kadın eğitmenin olmadığı” gerekçesiyle yapılan düzenlemelerin pratikte uygulanmasının zor olduğunu söyledi. AFP’ye konuşan profesör, “yine de kadınlara eğitim hakkı verilmiş olmasının iyi bir gelişme olduğunu” ileri sürdü.

The Times of India’nın Afganistan basınından aktardığı haberde ise bahsi geçen “perde” uygulamasına ait olduğu belirtilen fotoğraflar yer aldı. Özel üniversitelerden olduğu söylenen görüntülerde, kadın ve erkek öğrencileri birbirinden ayıran perdeler dikkat çekti.

Haber: Gazete Duvar

Fotoğraf: MA

İlgili haberler
Mülteci kadın işçiler: Türkiye’nin Taliban’ı muhat...

Bir metal fabrikasında asgari ücretin altında, sigortasız çalıştırılan Suriyeli, Afgan, Özbek, Kırgı...

Taliban sözcüsü: Müzik yasak, kadın 2 günden uzun...

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, her alanda müziğin yasak olduğunu, kadının 2 günden uzun sürecek...

Afganistanlı kadınlar: Hiçbir ülke Taliban’ı tanım...

Türkiye’de yaşayan Afganistanlı kadınlardan Meryam, kimse Taliban’ı tanımasın diye kadınların mücade...

Şeriat-işgal-şeriat döngüsünde kadınlar: ‘Batı’ ve...

İşgalcilerin yarattığı yıkımı, Taliban’ın yaptığı açıklamaları “ılımlı” olarak ele alan güçlerin Afg...

Taliban çalışan kadınları evlere hapsediyor

Çalışan kadınların evden çıkmamalarını isteyen Taliban Sözcüsü Mücahit yasağı, ‘Güvenlik güçlerimiz...

Afgan Kadın Haber Ajansı Başkanı Homeira Saqib: 'T...

Afgan Kadın Haber Ajansı’nın Başkanı Homeira Saqib Afganistan’da yaşananları Ekmek ve Gül’e anlattı.