Romanya'da binler kaçırılan Alexanda için sokaklarda
Romanya'da binlerce kişi kaçırılan ve öldürüldüğü düşünülen 15 yaşındaki bir kız çocuğu için yetkililerin yardım çağrılarına yavaş cevap vermesini protesto etti.

Alexanda Macesanu 112 acil hattını 3 defa arayarak kendi köyünden yakınlardaki Caracal ilçesine gitmek için otostop çekerken bir adam tarafından kaçırıldığını söyledi.

Fakat emniyet birimlerinin kızın tutulduğuna inanılan yeri tespit etmesi ve operasyon düzenlemesi 19 saati buldu. Operasyon düzenlenen mekanda ise bazı kalıntılar ve takılar buldu.

Polis, kalıntıların Macesanu ve yakınlardaki bir başka köyde nisan ayında kayıp olarak bildirilen 18 yaşındaki başka bir kıza ait olduğundan şüpheleniyor. Fakat adli tıp uzmanları henüz kimlik tespiti yapmadı.

Yaklaşık 2 bin kişi cumartesi günü Bükreş sokaklarında ellerinde "Yolsuzluk öldürür", "kanları sizin elinizde", "Romanya öldürülüyor" yazılı pankartlarla yürüyerek yetkililerin asayiş olaylarını ele alış biçimi eleştirdi.

Olayla ilgili 65 yaşında bir oto tamircisi olan Gheorghe Dinca gözaltına alındı.

Romanya Emniyet Genel Müdürü ise iki polis memurunun görevden atıldığını açıkladı. Başbakan Viorica Dancila da tecavüz, çocuk istismarı ve cinayet gibi suçlara daha ağır cezalar getirmek için bir referanduma gitmeyi düşündüğünü açıkladı.

Kaynak: EuroNews


İlgili haberler
İnsan kaçakçıları tarafından kaçırılanların üçte b...

Dünyada insan kaçakçılarının kaçırdığı insanların 3’te 1’ini çocuklar oluşturuyor. Kadınlar ve kız ç...

İRAN’DA GREV: Yoksulluğa, adaletsizliğe, özgürlük...

İran’da kamyon şoförü kadınların başlattığı ve bugün toplumun tüm kesimine yayılan grev ‘Yoksulluk v...

Avrupa’nın yeni köleleri: Romanyalı sezonluk kadın...

Binlerce Rumen kadını Sicilya’da hasat işçisi olarak çalışıyor. Ekonomik durumları çok kötü. Birçok...