New York’da binlerce hemşire grevde
Amerika'da New York Eyaletinde 2 hastanede hemşireler ücret düşüklüğüne ve personel yetersizliğine karşı greve çıktı!

New York Eyaleti Hemşireler Birliği (NYSNA) bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, New York'taki iki hastanede çalışan hemşirelerin greve çıktığını duyurdu ve halkı greve desteğe çağırdı.

NYSNA tarafından yapılan açıklamada, "Montefiore ve Mount Sinai Hastanelerinde dün gece geç saatlere kadar süren pazarlıkların ardından anlaşmaya varılamadı. Bugün, iki hastanede çalışan 7 binden fazla hemşire, hasta bakımını iyileştirecek adil sözleşmeler için grevde” denildi.

İki hastaneyle bağlantılı dört noktada sabah saat 7'de grev alanları oluşturuldu. Sendika öğle saatlerinde gerçekleştirmek üzere Mount Sinai'nin önünde bir protesto gösterisi planladı.

HEMŞİRELER NEDEN GREV YAPIYOR?
Hemşireler daha iyi sağlık yardımları ve daha yüksek ücret için mücadele ediyor, ancak en çok personel sayısının azlığı konusunda endişe duyduklarını söylüyorlar.
New York Eyaleti Hemşireler Birliği Başkanı Nancy Hagans Pazar sabahı düzenlediği sanal basın toplantısında "Patronlarımız yeterli sayıda hemşireyi işe almayarak ve ellerinde tutmayarak... Geri kalanımızı eksik personelle çalışmak zorunda bırakarak personel yetersizliği krizini yarattılar. Hastane çoğu zaman o kadar kalabalık oluyor ki hastalar hastane odaları yerine koridordaki yataklara yatırılıyor" dedi.
Gothamist’in haberine göre Mount Sinai Hastanesi'nde Aralık ayı ortası itibariyle 600'den fazla hemşire açığı bulunuyordu.

Fotoğraf: @nynurses/Twitter

İlgili haberler
Hemşireler: Gülmeye fırsatları yok, ihtiyaçları ço...

Bugün hemşirelik sadece tedaviyi uygulayan değil aynı zamanda bakıcılık da yapan bir meslek haline g...

Hemşireler; pandemide görünenin ötesi

Bugün hemşire emeğinin bu kadar görünür olması, meslektaşlarımızın, yaşadıkları gayriinsani koşullar...

Hemşireleri ‘robot’ gibi görüyorlar

Sağlık Bakanlığı, aşılamadaki rekorla övünürken sağlıkçıların insanüstü gayretlerini görmüyor. 16 sa...