Mültecileri kurtaran kadın kaptan onur nişanını reddetti
Akdeniz'de mültecileri kurtaran Alman kaptan, Paris'in verdiği ödülü reddetti: Kimin ‘kahraman’, kimin ‘yasadışı’ olduğuna karar verecek otoritelere ihtiyacımız yok.

Akdeniz'de yüzlerce mülteciyi boğulmaktan kurtaran Alman Kaptan Pia Klemp, Paris'in en önemli onur nişanını geri çevirdi. Fransa'nın başkenti Paris'in en saygın insani ödülü olarak bilinen Paris Kent Madalyası'nı (La Médaille Grand Vermeil de la Ville de Paris) reddeden Pia Klemp, bunun yerine şehir ve belediye başkanı Anne Hidalgo'nun göçmen ve mültecilere muamelesini eleştirdi: “Bayan Hidalgo, Akdeniz'deki dayanışma eylemim için beni onurlandırmak istiyorsunuz. Aynı zamanda, polisiniz gösterileri bastırıp göçmenlerin ve sığınmacıların haklarını savunan insanları suçlu hale getiriyor ve sokakta yaşamaya zorlanan insanlardan battaniye çalıyor."

Klemp Facebook yazısında da ““Kimin 'kahraman', kimin 'yasadışı' olduğuna karar verecek otoritelere ihtiyacımız yok” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti: “İhtiyacımız olan şey özgürlük ve hak. İkiyüzlü onurlandırmaları kınama ve boşlukları sosyal adaletle doldurmanın tam da zamanı”. Yardım kuruluşu Sea Watch, Facebook'taki açıklamanın Klemp'e ait olduğunu doğruladı.

İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: Dünyadaki mülteci çocukların yarısı...

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) verilerine göre, dünya çapında toplam...

Sığınmacılarla çalışan eski bir mülteci, Haneen Ab...

‘Belki biraz klişe olacak ama benim için en önemli şey onlar için bir farklılık yaratmak. İnsanlar h...

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sok...

İzmir’de yaşayan Suriyeli kadınlar anlatıyor: ‘Hastanede doktorun odasına bile giremiyoruz, evde koc...