Milli Voleybolcu Mahjabin Hakimi’nin Taliban tarafından katledildiği iddia edildi
Afganistanlı kadın voleybol oyuncusu Mahjabin Hakimi'nin, Taliban militanları tarafından kafası kesilerek öldürüldüğü iddia edildi. Voleybol takımı hocası Hakimi'nin öldürüldüğünü doğruladı.

Afganistan genç kadın milli voleybol takımında forma giyen Mahjabin Hakimi’nin, Taliban tarafından öldürüldüğü iddia edildi. Sosyal medyaya düşen görüntülerin ardından birçok haber kaynağında Hakimi’nin Kabil’de kafası kesilerek katledildiği ifade ediliyor.

HOCASI DOĞRULADI: AİLESİ TEHDİT EDİLDİ…

İranlı gazeteci Muhtar Vefayi’nin Independent Farsça’daki haberine göre Afgan kadın milli voleybol takımının hocası, Taliban’ın Ağustos ayında kontrolü tamamen ele geçirmesinden önce takımdan yalnızca iki kişinin ülkeden kaçabildiğini söyledi. Mahjabin Hakimi’nin, kaçmayı başaramayan birçok kadın sporcudan biri olduğunu belirten hocası, ailesinin konuşmaması için tehdit edilmesinden ötürü kimsenin bu korkunç cinayetten haberdar olmadığını da ekledi.

CANSIZ BEDENİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILDI

İngiliz basınından The Sun’da yer alan habere göre de Taliban militanları kadın sporcuyu katlettikten sonra cansız bedeninin fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı. Ancak söz konusu fotoğrafların Mahjabin Hakimi’ye ait olduğu henüz kesinleşmedi. Öte yandan Mahjabin Hakimi’nin Afgan azınlık grubu olan Hazara etnik grubuna ait olduğu ve Taliban’ın da bu gruptan nefret ettiği ve zulüm gösterdiği belirtiliyor.

Taliban iktidara geldikten sonra spora, özellikle de kadın sporlarına katı kısıtlamalar getirildi. Ülkede çok az kadın oyuncu kaldı, çoğu ülkeyi çoktan terk etti.

Fotoğraf: Afganistan genç kadın milli voleybol takımı arşivi

İlgili haberler
Milli Voleybolcu Mahjabin Hakimi’nin Taliban taraf...

Afganistanlı kadın voleybol oyuncusu Mahjabin Hakimi'nin, Taliban militanları tarafından kafası kesi...

Taliban’ın Türkiye ziyareti: Kadınlar Taliban’ı ta...

AKP’nin Taliban yönetiminin tanınması, meşrulaştırılması anlamına gelen ziyareti organize etmesi Tür...

Taliban'ın atadığı rektör, kadın hoca ve öğrencile...

Taliban'ın Kabil Üniversitesi'ne atadığı yeni rektör, kadınların üniversitede ders vermelerini ve eğ...