Kürtaj hakkını feshetmeye hazırlanan ABD Yüksek Mahkemesinin görüş metni sızdırıldı
Bir süredir kürtaj hakkının anayasa ile korunmasına göz diken ABD Yüksek Mahkemesi, kürtaj hakkını koruyan yasayı feshetmeye hazırlanıyor. Mahkemenin konuyla ilgili karar için görüşleri sızdırıldı.

ABD Yüksek Mahkemesinin, kürtaj hakkını koruyan yasayı feshetmeye hazırlandığı belirtildi, konuyla ilgili bir belge sızdırıldı.

Politico tarafından ortaya çıkarılan belgede, ABD Yüksek Mahkemesinin çoğunluk görüşü olarak, kürtaj hakkını ulusal çapta garanti altına alan “Roe v. Wade” kararının “açık şekilde yanlış olduğu” savunuluyor. Söz konusu 1973 tarihli karar, kürtajın anayasal bir hak olmasının temel dayanağını oluşturuyordu.

Yargıç Samuel Alito tarafından kaleme alındığı ileri sürülen belge doğrulanırsa, mahkemenin tarihinde bir ilk yaşanmış olacak. Mahkemenin temmuz ayı başında davayla ilgili hükmünü açıklaması bekleniyor. Yayımlanan belgeyle ilgili Yüksek Mahkeme ya da Beyaz Saray’dan henüz bir yorum gelmedi ancak Temsilciler Meclisi Başkanı ve Demokratlar olası karara sert tepki gösterdi.

GÖRÜŞ METNİNDE KÜRTAJ HAKKININ ZARARLI SONUÇLARI OLDUĞU SAVUNULUYOR

Sızdırılan Yüksek Mahkeme görüşünde “Roe v. Wade kararının baştan beri açık şekilde yanlış olduğu” söylenerek, kararın gerekçesinin “son derece zayıf olduğu” ve kararın “zararlı sonuçları olduğu” ifade ediliyor. Taslak karar metninde, “Kaçınılmaz sonuç, kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde köklü bir yerinin olmadığıdır” ifadeleri yer alıyor. Belgeyi “Birinci taslak” olarak niteleyen Politiko, taslak karar metninin şubat ayında hazırlandığını belirtti.

KÜRTAJI YASAKLAMA GİRİŞİMİNE TEPKİ YAĞDI

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Demokratların Senato’daki lideri Chuck Schumer, ortak bir açıklama yaparak sızıntıya tepki gösterdi. Açıklamada, “Eğer haberler doğruysa, Yüksek Mahkeme son 50 yılın en büyük hak kısıtlamasına hazırlanıyor. Cumhuriyetçilerin atadığı yargıçlar yakın tarihteki en kötü ve zararlı kararlarla hatırlanacak” denildi.

Kürtaj hakkını savunan çok sayıda kadın da Temsilciler Meclisi binasının dışında toplanarak, kürtaj hakkını hedef alan belgeye tepki gösterdi. Protestoda birçok kişi “Benim bedenim benim kararım”, “Yasakları bedenimden çek” ve “Kadın hakları insan haklarıdır” yazılı dövizler taşıdı.

OLASILIKLAR...

Yüksek Mahkeme’deki dokuz yargıçtan altısı, Cumhuriyetçi başkanlar tarafından görevlendirildi. Kürtaja karşı girişimlerde Cumhuriyetçilerin etkilerinin olduğu aşikar ve bu denklemde taslak karar nihayi hale gelebilir. Bu durumda ise ABD’de kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkabilir ve eyaletlerin bu konuda tekil kararlar vermesinin önü açılabilir. Kürtaja karşı olduğu bilinen pek çok eyaletteki yerel mahkemelerde kadınlar için büyük bir hak gasbı anlamına da gelen kürtaj yasakları devreye girebilir.

Ancak sızdırılan bu görüşte, gelen tepkiler üzerine değişikliğe de gidilebilir. Mahkeme geri adım atıp kürtajı anayasal hak olmaktan çıkaran kararı almayabilir. Bunun için de kadınların kürtaj hakkı mücadelesinin seyri ve politik baskılar gibi pek çok unsur belirleyici olacaktır.

ABD’DE KÜRTAJ HAKKI
1973 tarihli Roe v. Wade kararında Yüksek Mahkeme, ABD’li kadınların, Anayasa’nın ailevi konularda bireysel seçim özgürlüğünü düzenleyen 14. maddesine dayanarak, cenin rahim dışında yaşayabilecek duruma gelmeden önce yani hamileliğin 22 ila 24. haftalarına kadar kürtaj yaptırma hakkına sahip olduklarına hükmetmişti.
2019’da ABD’de 630 bin kürtaj yapıldığı kayıtlara geçti. 20’li yaşlardaki kadınlar, 2019’daki kürtaj işlemlerinin yüzde 57’sini oluşturuyor.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Polonya’da büyük tepkilere neden olan kürtaj yasas...

Polonya’da Kasım ayında bir kadının doğum sırasında ölümü ülkede kürtaj tartışmaları yeniden alevlen...

DSÖ’den güvenli kürtaj yönergeleri

Güvenli kürtaj için yönergeler yayımlayan DSÖ, kürtajın kadınların haklarına ve ihtiyaçlarına saygı...

Kolombiya'da kürtaj yasağı 24. haftaya kadar kaldı...

Kolombiya'da kürtaj yasağı kısmen kalktı. Ülkede 24 haftaya kadar kürtaj yaptırmak artık suç değil.