Polonya’da büyük tepkilere neden olan kürtaj yasası reddedildi
Polonya’da Kasım ayında bir kadının doğum sırasında ölümü ülkede kürtaj tartışmaları yeniden alevlendirmişti. Kürtajı cinayetle eş tutan ve sert cezalandırmayı esas alan kürtaj yasası reddedildi.

Polonya parlamentosunda kürtajı yasaklayan yasa tasarısı, şimdilik başarısız oldu. 2 Aralık Perşembe günü 361 milletvekili, Yaşam Hakkı Vakfı tarafından hazırlanan kürtajı cinayetle eş tutan ve sert cezalandırmayı esas alan öneriyi reddetti. İktidar partisi PiS ve onun sağcı rakibi Konfederasyondan 48 milletvekili, köktendinci Katolik derneği Ordo İuris’in projesi lehinde oy kullandı. Reddedenler arasında PiS milletvekillerinin çoğunluğu da yer aldı. Reddeden PiS milletvekilleri kararın uygulanamaz ve yasal olarak sorgulanabilir olduğunu belirterek kararlarını haklı gösterdi. Örneğin, kadın tecavüze uğradıktan sonra kürtaj yaptırmışsa, ceza tecavüz failinin cezasından daha yüksek olacaktı.

PiS seçmenlerinin yalnızca yüzde 20’si kürtaj yasasının sertleştirilmesinden yana olduğunu bildirmişti.

Kürtajın tamamen yasaklanmasıyla ilgili tartışmalarla eş zamanlı olarak Sağlık Bakanlığı, hamilelikleri yılın başından itibaren bildirilebilir hale getiren bir kararname yayımladı. İster halk sağlığı sisteminde isterse özel tıbbi uygulamalarda olsun, tüm tıbbi hizmet sağlayıcıları, hamileliği yeni bir merkezi sicile bildirmekle yükümlü kılınıyor. Düşükler ve doğum kontrol implantlarının kullanımı da bildirilmek zorunda. Polonyalı kadınların üreme davranışlarını kontrol etme niyetinin gizlenmesi için, kayıt hastanın kan grubu ve olası alerjileri gibi genel verileri de içerecek.

BAZI İSTİSNALAR DIŞINDA KÜRTAJ YASAK
Polonya hâlihazırda Avrupa’nın en katı kürtaj yasalarından birine sahip.
Ülkede kürtaj, bazı özel durumlar dışında, büyük oranda yasaklanmış durumda. Kürtaj yasağının istisnaları şöyle:
• Kadının hayatının tehlikede olduğu durumlar
• Fetüs için ciddi ve geri döndürülemez hasar yaratabilecek riskli durumlar
• Hamileliğin tecavüz ya da ensest ilişki sonucunda olduğu durumlar (Ancak bunun savcılık tarafından teyit edilmesi şart).
YASA DIŞI KÜRTAJ SAYILARI, YASAL KÜRTAJLARIN EN AZ 5 KATI
Kamuoyu araştırma şirketi Ipsos’un Polonya’da yaptığı son ankette, nüfusun sadece yüzde 11’inin tasarıya destek verdiği ortaya çıkmıştı.
Araştırmaya katılanların yaklaşık 3’te biri mevcut kürtaj kısıtlamalarının da gevşetilmesi gerektiğini savunuyor.
Ülkede yasal olarak bitirilen hamileliklerin sayısı 2 bin civarında. Yasa dışı kürtaj sayısının ise 10 bin ile 150 bin arasında değiştiği düşünülüyor.

Fotoğraf: @spacerowiczka1

İlgili haberler
Polonya'da on binler Izabela için yürüdü

Hamile bir kadının kürtaj edilmemesi sonucu yaşamını yitirmesinin ortaya çıkmasından dolayı kadınlar...

Polonya’da on binlerce kadın, kürtaj için yurt dış...

Polonya’da geçen yıl kürtajın neredeyse tamamen yasaklanmasından bu yana, hamileliğini sonlandırmak...

Polonya’daki kürtaj protestolarının sembolleri*

Polonya'da yüz binlerce insan sokaklara dökülürken protestoları karakterize eden semboller kullanıld...