Polonya’da on binlerce kadın, kürtaj için yurt dışına gitti ya da yasa dışı yöntemlere başvurdu
Polonya’da geçen yıl kürtajın neredeyse tamamen yasaklanmasından bu yana, hamileliğini sonlandırmak isteyen en az 34 bin kadın, başka ülkelere gitti ya da yasa dışı yöntemlere başvurdu.

Polonya’da iktidardaki aşırı sağcı Hukuk ve Adalet Partisinin (PiS) 2016’da parlamentondan geçiremediği kürtaj yasağı için 28 Ocak 2021’de Anayasa Mahkemesinden karar çıkartmasından bu yana kadınlar, sağlık hizmetine erişmekte zorluk yaşıyor.

Güvenli kürtaj hakkına erişmek isteyen kadınlara yardım eden Abortion Without Borders hareketine göre en az 34 bin Polonyalı kadın, kürtajın neredeyse tamamen yasaklandığı ocak ayından bu yana yasa dışı yöntemlere başvurdu ya da yurt dışına gitmek zorunda kaldı. AWB’e göre bu rakamlar, buz dağının sadece görünen bir kısmı.

Hâlihazırda eskiden de katı olan kürtaj yasalarına göre, yılda halihazırda en az 80 ile 200 bine yakın kadının kürtaj olmak için bu yöntemleri tercih etmek zorunda kaldığı biliniyordu. Polonya’da gebeliğini sonlandırmak için kürtaj hizmetine erişmek isteyen kadınlar İngiltere, Belçika, Almanya, İspanya ve ülkenin sınır komşusu Çek Cumhuriyeti’ne gidiyor.

Ülkede geçen yıl ocak ayına kadar yürürlükte olan kanundan dolayı yıllık yaklaşık 1000 kürtajın yapıldığı belirtiliyordu. Polonya’da bundan böyle sadece tecavüz ve annenin sağlığı risk altındaysa gebeliğin sonlandırılmasına yasal izin verilecek.

1993 yılından bu yana kürtaj yasağının en katı işletildiği Polonya’da, kürtajın neredeyse tamamen yasaklanması ülkedeki birçok kesimden tepki toplamış, kadınlar onlarca şehirde ulusal greve çıkmıştı.

Haber: Sputnik 

Fotoğraf: @spacerowiczka1

İlgili haberler
Polonya’da kürtaj hakkı tamamıyla kaldırılmaya çal...

Polonya'da kadınlar kürtaj yasasının sertleştirilmesini protesto ettiler.

Polonya’da kürtaj daha da zorlaştı

Polonya’da hafta başında kadınlar kürtaj hakkının tamamen ortadan kaldırılmak istenmesini protesto e...

Polonya’daki kürtaj protestolarının sembolleri*

Polonya'da yüz binlerce insan sokaklara dökülürken protestoları karakterize eden semboller kullanıld...