İzmir’de kadınlar Mahsa Amini için sokağa çıktı
İzmir’de yaşayan İranlı kadınlar, ahlak polisi tarafından darbedilerek öldürülen Mahsa Amini için eylem düzenledi, "İslam Cumhuriyeti istemiyoruz" dedi.

İran’da ahlak polisi tarafından saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle darbedilerek öldürülen Mahsa Amini için İzmir’de yaşayan İranlı kadınlar eylem yaptı.

Konak Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen İranlı kadınlara İzmir’deki kadın derneklerinin temsilcileri de destek verdi.

İranlı kadınlar adına konuşan ve güvenlik gerekçesiyle adını ve yüzünü gizlediğimiz F. “Özgür bir eğitime sahip değildik, İslami eğitime mecburduk. Bizim onlara boyun eğmemizi istiyorlardı, bizden onların istedikleri gibi Müslümanlar olmamızı istiyorlardı. 7 yaşından itibaren hijab giymemizi istiyorlardı ve bu zorunlu. Giymiyorsanız okula gidemezsiniz. 7 yaşındaki bir kız çocuğu, hayatı henüz keşfetmemişken, bunu giymek zorunda bırakılıyor. Sadece eğitim alabilmek için hijabı giyiyoruz” dedi.

“ŞİDDET UYGULAYIP TUTUKLUYORLAR”

İran’da kadınların hiçbir hakkının olmadığını söyleyen F., “Büyüdüğümüzde ise evlenmek için, yalnız seyahat edebilmek için kendi kararlarımızı alma hakkımız olmuyor. Son zamanlarda da ahlak polisi dedikleri hijab polisi uygulamasına başladılar. Bu ne demektir? Sokakta sadece yürüyorsunuz ve ahlak polisi herhangi bir sebepten dolayı sizi kovalayıp tutuklayabiliyor. Hijab İran’da zorunlu ve biz zaten bunu giyiyoruz ama yine de bizleri kovalıyorlar ve şiddet uygulayarak tutukluyorlar. Mahsa Amini’ye de tam olarak bu oldu ve tüm İranlı kadınların başına gelen de budur. Bizzat kendim hiçbir sebep yokken 3 kez tutuklandım. Ve tutuklandığınızda tıpkı bu kadına yaptıkları gibi fazlasıyla şiddet uyguluyorlar, vuruyorlar. Onlar size, ailenize hakaretler saydırıyorlar, sizi lanetliyorlar ve hiçbir şey söyleme hakkınız yok, sadece sessizce oturmak zorundasınız. Onlar tarafından ezildiğinizi görmek zorundasınız” diye konuştu.

“İRAN’DA İSLAM CUMHURİYETİNE HAYIR”

F., sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada sadece zorunlu hijab için toplanmıyoruz, çünkü bu, İran’daki İslam Cumhuriyeti'ndeki problemlerden sadece bir tanesi. 43 yıldır İslam Cumhuriyeti İran’da insanları istedikleri herhangi bir sebepten öldürüyor. 3 yıl önce İran’da insanları sadece protesto ettikleri için sokaklarda katlettiler. Protesto insan haklarından biri olmasına rağmen. İran’da İslam Cumhuriyeti'nin herhangi bir türüne hayır demek için buradayız. Onları istemiyoruz çünkü bu bizim kültürümüz değil, istediğimiz bu değil. Biz onlar değiliz, onlar da biz değil. Onların ülkemizden çekip gitmelerini istiyoruz” diye konuştu.

Dünya tüm kadınların benzer sorunlar yaşadığını ifade eden F., “Sadece İran’da değil dünyada tüm kadınlar giyimde dolayı şiddete maruz kalıyor. Biz buna karşıyız” dedi.

Eylemde "İranlı kadınlar yalnız değildir", "Kadın, yaşam, özgürlük" sloganları atıldı.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Mahsa Amini’nin öldürülmesini Türkiyeli kadınlar d...

Van ve Diyarbakır’da kadınlar, düzenledikleri eylemlerle Mahsa Amini’nin İran rejim güçlerince katle...

Mahsa Amini’nin ardından ‘kadın, yaşam, özgürlük’...

İran'da ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Amini'nin defnedilmesinin ardından kadınlar sokağa ç...

Emek Partisi: İranlı kadınlar her yerde mücadele e...

Emek Partisi, İran’da ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Amini için açıklama yaptı.