İsveç işçi sendikalarına 4 yıl kadınlar önderlik edecek
1,5 milyon üyeli İsveç İşçi Sendikaları Fedarasyonu (LO) kongresinde başkan ve başkan yardımcıları olarak 3 kadın emekçi seçildi.

İsveç’te 1,5 milyon üyesi bulunan İşçi Sendikaları Fedarasyonu (LO), önümüzdeki 4 yıl kadın işçiler tarafından yönetilecek. 

Koronavirüs pandemisi nedeniyle online yapılan kongrede önceki gün seçimler yapıldı. LO Başkanlığına Susanna Gideonsson, Birinci Başkan Yardımcılığına Therese Guovelin ve İkinci Başkan Yardımcılığına Lisa Bengtsson seçildi.

LO Başkanı Susanna Gideonsson, seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada güvenliksiz çalışma, yarım gün çalışma bataklığı ve iş güvencesini ortadan kaldırmak isteyen soruşturmanın çöpe atılmasını talep etti.

Sendikal birliğin sağlanması ve çalışmaların sürdürülmesini çağrısı yaptı. Toplumun rövanşının güçlendirilmesini istedi. Hükümetten işsizliğe karşı önlemler almasını da talep eden Gideonsson, “Biz tam odaklanma ve aktif önlemlerle tüm topluma iş sağlamayı hedefliyoruz. Biz, güçlendirilmiş işsizlik kasası ve hastalık sigortası da istiyoruz” dedi.

Koronavirüs nedeniyle işşizlik kasasından yapılan ödentilerin yükseltilmesinin iyi bir ilk adım olarak değerlendiren Gideonsson, “İsveç’in işsizlik ödeneği günümüzde Avrupa Birliği ortalamasının altında. Bunu kabul edemeyiz” şeklinde konuştu.

İŞ GÜVENCESİNİN KALDIRILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Hükümet ile sağ partiler arasında iş güvencesinin ortadan kaldırılmak için sürdürülen çabalara da değinen Gideonsson, “Bu önerinin gerçek olmasına asla izin vermeyeceğiz. LO herhangi bir hükümetin iş güvencesini kötüleştirmesini kabul etmeyecektir” dedi.

Gideonsson, konuşmasında iklim sorunlarına da değindi. İsveç’te yeşil araştırmalar ve fosilsiz sanayi için büyük yatırımlara gereksinim olduğunu ve sanayinin bu konudaki sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

İklim krizinin bir eşitlik sorunu olduğuna ve en fazla yoksul halkı olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

YENİ YÖNETİM LO İÇİN ŞANS

Siyasal Bilimciler, yapılan seçimlerde kadınların yönetime gelmelerinin LO’nun durumunu güçlendireceği görüşünde.

LO üyesi sendikaların üye kaybetmeleri ve toplu sözleşmeye ilişkin sendikalar arasındaki görüş farklılıkları son yıllarda medyada geniş yer almıştı. LO’ya bağlı 5 sendika, LO yönetimini iş güvencesinin zayıflatılması için yapılan gitrişimlere kararlıca tavır koymamakla suçlamıştı.

Siyasal Bilim Doçenti Jenny Mademstam, dijital ortamda gerçekleşen kongrenin LO için örgütü toplamak ve güçlendirmek için bir şans olduğunu söyledi. “Her liderlik değişimi yeni bir şey için açılımdır” dedi.

Siyasal Bilim Profesörü Nils Karlsson da, yeni seçilen LO yönetiminin tarihi bir fırsat yakaladığı değerlendirmesini yaptı. Yeni LO yönetiminin ırkçı ve yabancı düşmanı partinin popülist tehditlerine karşı gerçek bir şans olduğunu söyledi.

Fotoğraf: Susanna Gideonsson | kaynak: lo.se

İlgili haberler
İsveç’te sendika, hamile hemşirelerin koronalı has...

İsveç’te Sağlık Federasyonu, hamile hemşirelerin Kovid-19’a yakalanan hastaların bakım ve tedavisind...

İsveç’teki Vietnamlı kadın misafir işçiler patronl...

Çoğunluğu kadın yüzlerce Vietnamlı misafir kadın işçi, çalışmak için geldikleri İsveç’te işverenleri...

İsveç’te ‘rıza yasası’ cinsel saldırıya yönelik da...

İsveç’te, iki taraftan birinin rızasının olmadığı cinsel birlikteliği başka gerekçe aramadan ‘tecavü...