İspanya'da herkes özgürce cinsiyet değiştirebilecek
İspanya'da cinsiyet değişikliğine hak tanıyan yasa Parlamento'da onaylandı.

İspanya'da milletvekilleri, kişilerin tıbbi bir teşhis veya hormon tedavisi olmaksızın yasal olarak cinsiyet değiştirmesine izin veren yasa tasarısını kabul etti. Senato tarafından gelecek hafta onaylanması beklenen tasarı 150'ye karşı 188 oyla kabul edildi.

Euronews’a göre İspanya'nın transseksüel hakları konusunda sayılı ülkeler arasına girmesini sağlayan tasarı, İspanyolların 16 yaşından itibaren sadece nüfus idaresine yapacakları bir başvuru sayesinde kimliklerinde özgürce cinsiyet değişikliği yapmalarını sağlayacak.

Böylece bireylerin nüfus idaresine verecekleri bir dilekçe ile kimlik belgelerindeki isim ve cinsiyetleri değişebilecek. Ayrıca bu işlem için şu ana kadar ibraz edilmesi zorunlu olan tıbbi raporlar ya da iki yıllık hormon tedavisini kanıtlayan belgelere gerek olmayacak.

14-16 yaş grubundaki yetişkin olmayan bireyler de vasileri eşliğinde nüfus müdürlüklerinde talep ettikleri değişiklikler için başvuruda bulunabilecek. 12-14 yaş grubu kişilerin cinsiyet değişikliği talebinin kabul edilmesi için ise mahkeme onayı gerekecek.

Fotoğraf: Bruno Aguirre/Unsplash (2019)

İlgili haberler
Afganistan'da kadınların üniversiteye gitmesi yasa...

Afganistan'da Taliban yönetimi tarafından “Bakanlar Kurulu kararına istinaden kızların eğitimi ikinc...

İran’da direnişçileri tedavi eden bir doktorun işk...

İranlıları tedavi eden 36 yaşındaki doktor Ayda Rüstemi’nin, işkence edilerek öldürüldüğü iddia edil...

İranlılardan dünyaya çağrı: Be our voice (Sesimiz...

‘Videodan önce sessiz konuşma sırasında salondakilerden ‘Ses kapalı, ses kapalı’ diye bağıranlar old...