İranlılardan dünyaya çağrı: Be our voice (Sesimiz olun)
‘Videodan önce sessiz konuşma sırasında salondakilerden ‘Ses kapalı, ses kapalı’ diye bağıranlar oldu. Evet ses kapalı, o yüzden sesimiz olun. Sesi açın ki bizim mesajımız orada.’

İzmir’de her yıl TAKSAV tarafından düzenlenen Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali bu yıl çok daha çarpıcı bir açılışa ev sahipliği yaptı. Ödül töreninden ve Gezi ile ilgili konuşmalardan sonra, alkışlar eşliğinde İran halkının mücadelesine dair söz almasını beklenen kadın arkadaş sahneye geldiğinde herkes İran’da neler olduğunu ve İzmir’de yaşayan İranlılar olarak onların duygularını duymayı beklerken bir anda sessizlik hasıl oldu salona. Evet bir konuşma vardı, hatta büyük bir çığlık gibi ifadelerle dolu bir konuşma vardı ama ses yoktu. Salondan “Ses yok” haykırışları yankılansa da konuşma devam ediyordu, akıllara ilk gelen teknik bir sıkıntıydı. Performansı gerçekleştiren kadının yüzünü okuduğumda ise “Sesi açın, sesimiz olun!” dediğini hepimizi bir şeye davet ettiği tüm kararlılığı ile görülürken hemen ardından İran halkının mücadelesini yansıtan bir video başladı. İşte o zaman bir şeyi söylemenin tek yolunun kelimeler olmadığını çok güzel hatırlatmış oldu İranlı arkadaşlarımız bizlere. Biz de böylesi etkileyici bir içeriği hazırlayan İranlı ekipten performansı gerçekleştiren kadın arkadaşımızla bu fikrin çıkışını ve hedefini konuştuk.

Ekipte bulunan iki arkadaşının daha öncesinde seslerini duyurabilecekleri birçok kuruma başvuru yaptığını söyleyen İranlı kadın, “İletişime geçilen kişi tiyatro festivali açılışında bize bir iki dakikalık zaman ayıracaklarını söylediler. Benim de daha evvelinden sessizlik üzerinden bir performans, sunum gibi sergilediğim bir şeyim vardı bir workshopta. İki dakika az bir süre olunca İran’la ilgili ne desek klişe laflardan ibaret oluyor. Ben de bu tecrübemi önerdim. Bu duruma en iyi tepki ve eylem bu iki dakikanın bir kısmında sessizlik devamında ise İran’daki görüntülerden oradaki insanların direnişini gösterdiğimiz bir video sunmaya karar verdik” dedi.

‘BU ASLINDA EYLEME DÖNÜŞEN BİR PERFORMANS’

Performansı yapan İranlı kadın, “Bu, eyleme dönüşen bir performanstır. Çünkü bizim en büyük derdimiz sesimizi bir yere aktaramamak. Dünya zaten bizim sesimizi -halk duyuyor da- duymuyor, medya bizi yansıtmıyor ve düşündük ki bu duruma en iyi tepki ve eylem bu video ve sessizlik olacak. Bir arkadaşımla beraber videoları seçtik ve kurguladık. İran’ın görüntülerinde bir aradalığa ve zafere daha fazla yer vermek istedik, yani seçimimiz bu yöndeydi. Yine bizim videomuzda parça parça danslar da vardı. Biz dans ediyoruz biz yas içindeyiz ama biz bunu kutluyoruz çünkü bu direniş müthiş bir direniştir” diyerek, “direnişi beraber kazanacağız” mesajının olduğu söyledi.

‘SESİ AÇIN Kİ BİZİM MESAJIMIZ ORADA’

İranlı kadın, “Videodan önce sessiz konuşma sırasında salondakilerden ‘Ses kapalı, ses kapalı’ diye bağıranlar oldu. Evet ses kapalı, o yüzden sesimiz olun. Sesi açın ki bizim mesajımız orada. Birçok kişi bizim sessiz çığlığımızı bu eylemle duydu. Politikacılar da dile getirsinler. Ama görüyoruz ki çok küçük bir destek var. Bizim sesimiz olan birkaç politikacı, avukat, sanatçı var. Komşu ülke olmamıza rağmen medya yeterince yer vermiyor. Bu sessizlik bir ihmalden dolayı değil. Yani sansürün yüksek olduğu yerlerde sanatçı yolunu bir şekilde buluyor. Ve muhakkak mesajını verebiliyor. Keza eğer biz iki dakikanın hepsinde dertlerimizi anlatmak isteseydik ki olmazdı ama sanıyorum ki bu sessizlik daha da işe yaradı. Biz en kötü ihtimal, minimal düşünürsek o salondaki insanlara hitap ettik. Ve umuyorduk ki kulaktan kulağa bu yayılsın, bu yüzden de ekibimiz adına ilk başta TAKSAV olmak üzere, performansımızdan video hazırlayan ve kendi medyasından paylaşan arkadaşımıza ve tabii Ekmek ve Gül ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Video Kazım Kızıl tarafından hazırlanmıştır.

Video Kazım Kızıl tarafından hazırlanmıştır.

İlgili haberler
Afganistanlı Devrimci Kadınlar Birliği: Bugün İran...

50 yıldır Afganistan’da kadınların hakları için mücadele eden RAWA, Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesin...

Leila Hosseinzadeh İran'da cezaevinden seslendi

Şiraz Cezaevinden ses kaydı gönderen Leila Hosseinzadeh ‘Sessizce ölüme terk ediliyorum’ dedi

İranlı kadınlar anlatıyor: ‘Derdimiz sadece ahlak...

İran’da başsavcının ahlak polisinin kaldırıldığı açıklamasına yetkililerden resmi yorum henüz gelmed...