İranlı kadınlardan 25 kasım açıklaması: Kadın, yaşam ve özgürlük için her yerde sokağa!
25 Kasım'a giderken İranlı kadınlar kız kardeşlik mücadelesini büyütmeye çağırdı

İranlı kadın örgütleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için bildiri yayımladı, tüm kadınları kız kardeşlik mücadelesinin bir parçası olmaya çağırdı.

Açıklamada, “Tüm dünya kadınlarını nerede olurlarsa olsunlar ‘Kadın, yaşam, özgürlük’ sloganıyla 25 Kasım’a katılmaya çağırıyoruz!” denildi. 

“Osyan/İsyan” Kolektifinin öncülüğünde hazırlanan çağrı metnine İran içinden ve dışından 8 örgüt ve kolektif destek verdi. Bildiride diğer örgütlerin isimleri güvenlik gerekçesiyle kullanılmadı. 

“Kadın, yaşam, özgürlük” sloganı sadece İran kadınlarını değil dünyadaki tüm kadınların özgürleşmesi ve birleşmesi için önemli bir yerde duruyor denilen açıklamada, kadınlara ve LGBTİ’lere yönelik şiddetin, ataerkilliğin ve kadınlara yönelik baskının yalnızca bir biçimi olduğu belirtildi. Bu şiddetin, İran ve Afganistan gibi ülkelerde İslamcı köktenciler tarafından dini baskı şeklinde kullanıldığı, başka ülkelerde de farklı yansımaları olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Ama unutmamalıyız ki ataerkillik kapitalist sistemin ayrılmaz bir parçası” denildi. 

DÜNYA KADINLARINA DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Açıklama şöyle devam etti: 

“Biz İran genelinde teokrasiye ve mevcut sisteme karşı mücadele ediyoruz ve durmayacağız.

Bizim dünya genelinde kapitalizmin egemen sınıfının dayanışmasına değil kız kardeşlik dayanışmasına ve mücadelesine ihtiyacımız var. Bu yüzden dünya kadınlarından bizimle hareket etmelerini istiyoruz.

Bu çerçeveden hareketle İran rejiminin sistematik ve vahşi saldırılarına karşı başta İran olmak üzere her yerde tüm özgürlük mücadelesi verenleri 25 Kasım günü sokaklara çıkarak ‘Mahsa (Jîna) mücadelesini’ haykırmaya çağırıyoruz.”

Fotoğraf: 1500tasvir