İran'daki Mahsa Amini eylemlerine Norveç'ten destek sürüyor
Norveç’te, İran’daki Mahsa Amini protestolarına destek için her hafta sonu düzenlenen eylemler bu hafta da sürdü. Binlerce kişi "Kadın, yaşam, özgürlük" ve "Diktatöre ölüm" sloganlarıyla yürüdü.

İran’daki Mahsa Amini protestolarına destek amacıyla Norveç’in başkenti Oslo’da her hafta sonu düzenlenen eylemler, cumartesi günü de sürdü.

Norveç'te yaşayan Kürtler ve İranlılar tarafından düzenlenen eylem saat 14.00'te Jernbanetorget alanında başladı. Burada hayatını kaybedenler anısına kısa bir oyun sahnelendi. Ardından Norveç Dışişler Bakanlığı'na yüründü. Eyleme katılanlar yol boyunca ele ele tutuşarak yüzlerce metrelik insan zinciri oluşturdu.


Neonazi grup "Kuzey Direniş Hareketi" Meclis önünde eylem düzenlediği için yürüyüşte Meclis önünden geçilmedi.

Binlerce kişinin katıldığı eylemde sık sık Norveççe, Farsça ve Kürtçe "Kadın, yaşam, özgürlük", “Diktatöre ölüm”, “Yaşasın özgürlük”, “Terör merkezi İran Konsolosluğunu kapat”, “Kadına özgürlük”, “Diktatöre hayır, özgürlüğe evet”, “Norveç Norveç tepki göster, sadece tartışma değil” ve “Kahrolsun İran İslam Rejimi” sloganları atıldı.

Yürüyüşe katılanlar, İran halkına yönelik şiddetin hemen durdurulmasını, siyasi tutsakların derhal serbest bırakılmasını ve İran’da demokrasinin işletilmesini talep etti.

Norveç'teki destek eylemleri de İran’daki eylemlere benzer güçlenerek sürüyor.

NEONAZİLER MECLİSE YÜRÜDÜ

Öte yandan İranlılarla dayanışma eylemi sırasında, neonazi "Kuzey Direniş Hareketi"nden 30-40 kişi de Nationaltheatret (Ulusal tiyatro) önünde toplanarak Meclis binasına yürüdü.

Grup daha sonra Oslo’nun en kalabalık caddeleri olan Karl Johans ve Pilestredet caddelerine doğru hareket etti. Bu sırada trafiğe kapalı caddede küçük çocuklar, ebeveynleriyle birlikte asfalt üzerinde çizim yapıyorlardı. Gürültüyü duyan çocuklar, çizimlerini yarıda bırakarak yolun kenarındaki merdivenlere çekildiler.

Polis, çocukların çizimlerine basarak ilerleyen grubu St. Olavs Caddesi ile Frederiks Caddeleri arasındaki kavşakta durdurdu ve neonazileri yere yatırıp gözaltına aldı. Toplamda 35 kişi gözaltına alındı.

Çocuklar için söz konusu kültür etkinliğini düzenleyenlerden Øystein Aurlien, devlet kanalı NRK’ya yaptığı açıklamada “Bu bir skandal. Bunu yıkıcı buluyorum. Çocukları korkutuyorlar. Etkinliğin çoğunu mahvettiler” diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

Öte yandan antifaşistler de Kuzey Direniş Hareketi üyelerine karşı bir araya geldi. Polis, gruplar arasında barikat oluşturdu. Antifaşistler “Caddelerimizde Nazilere hayır”, “Naziler şehirimden çık” sloganları atarak karşı gruba tepki gösterdi.

Yapılan açıklamaya göre neonazilerin yürüyüşüne İsveç, Danimarka ve Finlandiya'dan gelen ırkçılar da katıldı.

Fotoğraflar: Mahmut Algünerhan/Evrensel

İlgili haberler
İran’da Mahsa Amini isyanının 40.günü: ‘Kadın,yaşa...

İran'da kadınların öncülüğünde başlayan halk mücadelesi sokaklarda, okullarda, fabrikalarda ve farkl...

Ne Var Ne Yok? | Gazeteciler, meslek örgütleri hed...

Ne Var Ne Yok'ta bu hafta yine yok yok! Gündemimiz çok yoğun...

TUNUS: Şiddete karşı farkındalık için şarkı bir şa...

Kadın Araştırma, Belgeleme ve Bilgi Merkezi kadına ve çocuğa yönelik şiddetin önlenmesi konusunda fa...