İran'da "Zorunlu Örtünmeye Hayır" kampanyasına destek verenler gözaltına alındı!
İran’da kadınlar 13 Temmuz'da zorunlu başörtüsüne karşı “Zorunlu Örtünmeye Hayır” kampanyası düzenledi. Başörtüsüz video yayınlayan kadınların bazıları gözaltına alındı.

İran’da ahlak polislerinin kadınlara yönelik baskısının artmasıyla zorunlu başörtü kullanımı kadınlara daha katı bir şekilde dayatılıyor. Buna rağmen İran’da kadınlar 13 Temmuz'da zorunlu başörtüsüne karşı “Zorunlu Örtünmeye Hayır” kampanyası düzenledi.

İran rejimi 13 Temmuz’u 1935’te yaşanan başörtü kullanma yasağına karşı yapılan eylemin anısına “Tesettür ve İffet” günü olarak adlandırmış ve yıllardır kendine özel politik propaganda aracı olarak kullanmakta.

Buna karşı kadınlar 13 Temmuz’da başörtülerini çıkardılar ve hükümetin dayattığı kırk yıllık baskıdan korkmadıklarını gösterdiler. Sosyal medyada başörtüsüz video yayınlayan kadınlar zorunlu baş örtüsüne karşı mücadele çağrısı yaptı.

Videoların yayınlanmasından sonra video çeken kadınların bazıları gözaltına alındı. Soori Babaei Qazvin ilinde ve Allame Tabatabai Üniversitesi gazetecilik öğrencisi Melika Qaragozlu 14 Temmuz'da gözaltına alınan ve kendisinden hala haber alınmayan kadınlardan biri. 

Fotoğraf: "Zorunlu Başörtüsüne Hayır" kampanyası facebook sayfasından

İlgili haberler
İran’da kadınların öfkesi örgütlü güce dönüşüyor

İran’da ekonomik temelli ayaklanmaların ülke geneline yayılması, binlerce kişinin sokaklara dökülmes...

İran’da başörtülerini çıkaran kadınlara karşı 2 bi...

İran'da türban takma zorunluluğuna karşı artan eylemlerden dolayı hükümet, ahlak polisi birliğine 20...

İranlı kadınlar bir adım bile geri atmıyor

Temeli 2017 yılındaki ekonomik boyutlu ayaklanmalara dayanan, bugün ülkenin dört bir yanında örgütlü...