İran’da sokakları terk etmeyen halk, 2 kişinin idamını durdurdu
Mohammad Mehdi Karami ve Mohammad Hosseini’nin idamlarının ardından sokakları terk etmeyen İranlılar, İlerici Anneler ve Tahran Mahalle Komiteleri çağrısıyla iki kişinin idamını durdurdu

İran’da Mahsa Amini protestolarına katıldıkları için idam edilen Mohammad Mehdi Karami ve Mohammad Hosseini’nin ardından halk sokakları terk etmedi.

Mohammad Mehdi Karami’nin ailesine cenaze töreni yapmalarına izin verilmezken, Mohamamd Hosseini’nin cenazesi annesi ve babası hayatta olmadığı için saatlerce yakınlarına teslim edilmedi. Akşam saatlerinde yayımlanan videolarda, Karami’nin annesinin Mohammad Hosseini’nin mezarı başında yas tutarak “Sen de benim oğlumdun” ifadelerini kullandığı görülüyordu.

İdamların ardından dün akşam saatlerinde Tahran'ın çeşitli bölgeleriyle, Qazvin, İsfahan, Meşhed, Senendej, Bandar Abbas, Kerec ve Arak gibi illerde halk “Hamaney katildir, hükümeti bitmiştir”, “Bu yıl kan yılıdır, Hamaney’in son yılıdır” sloganıyla sokağa çıktı.

HALK, 2 KİŞİNİN İDAMINI DURDURDU

İran'da tutuklu bulunan Mohammad Ghobadlou ve Mohammad Baroghani'nin de infaz edilme ihtimaline ilişkin haberlerin yayımlanmasının ardından ilerici anneler, Tahran mahalle komiteleri ve birçok kişinin çağrısıyla sabah 4-5 sularında halk Kerec’deki Recai Şahr Hapishanesi önünde toplandı. Toplananların arasında Mohammad Ghobadlou’nun annesi ve babası da yer alıyordu.

Ghobadlou’nun annesi, “Başka bir yerde polisin öldürülmesinin suçunu benim oğlumun üstüne yıkarak idam cezası verdiler. Her şey ortada. Polis başka yerde öldürülmüş. Benim çocuğumu gözdağı için öldürüyorlar” diyerek idamların derhal durdurulması gerektiğini haykırdı.

İdam kararı şimdilik durduruldu ancak Mohammad Ghobadlou ve Mohammad Baroghani'nin idam hükmünün infazı için hâlâ hücrede bekletildikleri öğrenildi.

İran'daki Uluslararası İnsan Hakları Kampanyası bu iki kişinin idam edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

ÜÇ KİŞİYE DAHA İDAM CECAZI VERİLDİ

İran’da hareketlilik sürerken İslam Cumhuriyeti Yargı Bakanlığı, "İsfahan Evi" diye adlandırılan dosyanın davasında üç İran rejimi ajanının öldürülmesiyle ilgili olarak İsfahan'da tutuklanan üç kişiye idam cezası verdiğini açıkladı.

İslam Cumhuriyeti Yargı Bakanlığına bağlı Mizan haber ajansı, Saleh Mirhashmi, Majid Kazemi ve Saeed Yaqoubi’nin bu davada "Allah ile savaş" suçlamasıyla idam cezasına çarptırıldığını bildirdi.

Fotoğraf:1500tasvir

İlgili haberler
İzmir’de yaşayan İranlılar: İran halkının yanında...

İzmir'de İranlılar, İran rejiminin idam cezalarını protesto etmek için toplandı.

İran’da Mahsa Amini protestoları nedeniyle 2 kişi...

İran'da Mahsa Amini protestolarına katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan Mohammad Mehdi Karimi ve Sey...

İran'da Mahsa isyanı 100 günde neleri değiştirdi?

İran'da Sepide işkence altında öldürüldü, tutukluların ikisinin daha idam cezası onaylandı. İran İşç...