İran’da Mahsa Amini protestoları nedeniyle 2 kişi daha idam edildi
İran'da Mahsa Amini protestolarına katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan Mohammad Mehdi Karimi ve Seyed Mohammad Hosseini idam edildi.

İran’da protestolara katıldıktan sonra tutuklanan 22 yaşındaki Mohammad Mehdi Karami ve 39 yaşındaki Mohammad Hosseini sabah ezanının ardından idam edildi.

İran Yargı Bakanlığına bağlı Mizan Haber Ajansı protestolarda tutuklanan Mohammad Mehdi Karami ve Mohammad Hosseini’nin 7 Ocak sabahı idam cezalarının infaz edildiğini duyurdu.

Ülke çapındaki protestolarda polis tarafından öldürülen Hadis Najafi’nin anmasında çıkan çatışma sonucu Ruhollah Ajamian isimli bir İran rejimi istihbarat ve güvenlik güçleri memuru öldürüldü. Hükümetin iddiasına göre bu iki genç, Ruhollah Ajamian’ın öldürülmesi davasında birinci ve ikinci derece sanıklar olarak tanıtıldı.

Mohammad Mehdi Karami ve Mohammad Hosseini mahkemede “Ülke güvenliğine karşı suç işlemek”, “Polise ve Besic görevlilerine saldırmak” ve “Ülke güvenliğine karşı eylem yapmak” ile suçlandılar ve idam cezasına mahkum edildiler.

AVUKATI OLMADAN HÜKÜM VERİLDİ

Mohammad Mehdi Karami hapishanede fiziksel tacize ve işkenceye maruz kaldığını defalarca ailesiyle paylaşmıştı. Karami idam edilmeden önce ailesine yaptığı bir aktarımda gözaltına alındığında, bilincini kaybedecek kadar darbedildiğini ve hükümet güçleri onun öldüğünü düşünerek onu Nazarabad Mahkemesinin etrafındaki boş alana bıraktıklarını, ancak henüz ölmediğini fark edince tekrar içeri aldıklarını anlatıyordu. Mohammad Mehdi Karami, tutukluluğu sürecinde hükümet yetkilileri tarafından cinsel tacize uğradığını da bildirerek her gün sorgu esnasında cinsel organına dokunduklarını ve onu tecavüzle tehdit ettiklerini aktarmıştı. Karami’nin babası Maşallah Karmi, Etemad gazetesine verdiği röportajda Muhammed Mehdi’nin kendisine yöneltilen suçlamaları reddettiğini ve oğlunun avukata erişim hakkının reddedildiğini aktarmıştı.

AİLESİNİ SON KEZ GÖREMEDİ

Mohammad Mehdi Karmi’nin rejim tarafından kabul edilmeyen ve savunma yapamayan Avukatı Mohammad Hossein Aghasi, Mohammad Mehdi Karmi’nin babasının kendisine bu sabah cezayı infaz ettiklerini ve oğullarının ailesiyle son kez görüşmesine izin vermediklerini söylediğini, Twitter hesabından duyurdu. Mohammad Mehdi Karmi’nin ebeveynleri, video yayımlayarak defalarca yetkililerden oğullarının idam cezasını iptal etmelerini talep etmişti.

İTİRAFLAR İŞKENCE ALTINDA VERİLDİ
Bu davanın ikinci sanığı olan ve idam edilen Mohammad Hosseini. Anne ve babasının olmadığı ve hakkında bilgi verecek kimsenin olmadığı biliniyordu. Temyiz aşamasında kendisini savunmasına izin verilen Avukat Ali Sharifzadeh Ardakani, müvekkilinin tüm itiraflarının işkence altında yapıldığını Twitter hesabından duyurmuştu.

Fotoğraf: Sarkhat

İlgili haberler
İran'da Mahsa isyanı 100 günde neleri değiştirdi?

İran'da Sepide işkence altında öldürüldü, tutukluların ikisinin daha idam cezası onaylandı. İran İşç...

İran’daki idamların durdurulması için 575 imza top...

Savaşa Karşı Hayat Konferansı Hazırlık Komisyonu İran’da idamların durdurulması talebiyle açıklama y...

İzmir’de yaşayan İranlılar idamları protesto etti

İzmir’de yaşayan İranlılar, rejim karşıtı protestolarla dayanışmak ve idamları protesto etmek için A...