İran'da petrol işçileri de 'Diktatöre ölüm' diyerek greve çıktı
Mahsa Amini eylemleri İran’ın güneyindeki petrol işçilerinin grevleriyle yeni bir boyut kazandı. İşçiler "Diktatöre ölüm" sloganlarıyla iş bıraktı.

İran'da Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesine karşı başlayan eylemler günden güne büyüyor. Buşeher eyaletinin Aseluye kentindeki Buşehr Petrokimya Projesi'nde çalışan işçiler "Diktatöre ölüm" sloganlarıyla iş bıraktı. Abadan, Kengan ve Hengam rafinerilerinde çalışan işçiler de greve gitti.

8 Ekim Cumartesi gününden itibaren öğrenci, işçi, emekçi, esnaf, öğretmen ve mahalle konseylerinin sokağa çıkılması ve grevler örgütlenmesi çağrıları karşılık buluyor.

Halkın sokakta eylemleri radikalleşirken, öğrencilerin dersler boykotu ve protestoları ile büyük çarşılarda esnafın kepenk indirme eylemleri de sürüyor.

Protestoların 24. gününde İran’ın güneyindeki petrol işçileri mücadeleye yeni boyut kazandırdı.

Buşehr Petrokimya Projesi'nde çalışan işçiler Asaluye’de greve gitti ve petrokimya tesisine giden yolları büyük taşlarla ve ateş yakarak kapattı. İşçiler “Diktatöre ölüm” sloganıyla tesiste bir araya geldi.

Abadan, Kengan ve Hengam rafinerilerinde çalışan işçiler de greve gitti.

Geçen yılki bağımsız sendika ve konseylerin mücadelelerinde ve yaygın grevlerinde öncülük eden bu işçiler, kendi iletişim ağlarını kurarak birlikte hareket etti. 

Fotoğraf: Sarkhat

İlgili haberler
İran'da güvenlik güçleri saldırıyor, halk sokağa ç...

Tahran’daki eylemler yoksul güney mahallelerine de yayıldı. "Diktatöre ölüm" ve "Bu protesto değil d...

İran devlet televizyonuna müdahale: Hamaney'in kon...

İran devlet televizyonuna siber müdahale gerçekleşti, dini lider Ali Hamaney'in konuşması kesilerek...

İran’da protestoların 23.günü: Konseyler harekete...

İran bugün hareketli bir sabaha uyandı. illerde, üniversitelerde, kız liselerinde hareketlilik devam...