İngiltere’de ev içi şiddet artıyor, dosyalar yargıya gitmeden kapanıyor
İngiltere’de ev içi şiddet şikayetleri artıyor ama bu şikayetler hakkında açılan davaların oranı 6 aylık zaman aşımına takıldığı için giderek artan bir hızla düşüyor.

BBC'nin araştırmasına göre İngiltere'de ev içi şiddet şikayetleri artıyor ama bu şikayetler hakkında açılan davaların oranı 6 aylık zaman aşımına takıldığı için giderek artan bir hızla düşüyor.

Kadın örgütleri şimdi yasalarda ev içi şiddet vakalarıyla ilgili zaman aşımı süresinin en az iki yıla çıkarılmasını talep ediyorlar.

İngiltere yasalarına göre fiziksel saldırı ve tehdit suçları hakkında dava açma süresi 6 ay ve ev içi şiddet de bu kapsama giriyor.

İngiltere ve Galler'de son beş yıl içerisindeki bu süre içinde yetkililer tarafından hukuki süreç başlatılamadığı için yaklaşık 13 bin başvuru zaman aşımından düşmüş oldu.

Kadın hakları örgütleri kadınların adaletten mahrum edildiğini söyleyerek savcılara ve polise bu suçları soruşturmak için verilen sürenin uzatılmasını istiyorlar.

Kraliyet Emniyet Müfettişliği tarafından hazırlanan bir rapora göreyse, cinsel saldırı da dahil ev içi şiddet dosyalarının dörtte üçü, fail hakkında dava açılamadan kapanıyor.

Fotoğraf: Unsplash

İlgili haberler
Çalışmakla ev içi şiddet arasında nasıl bir ilişki...

Kadınların ekonomik özerkliğinin olmaması, ev içinde fiziksel ve ekonomik şiddete uğrama risklerini...

Kadın sporcular için İngiltere ve Norveç’te ‘münas...

Çifte dünya şampiyonu İngiliz para-atlet Olivia Breen, kendisine bir müsabakada ‘daha münasip’ şortl...

İngiltere: 42 bin kabin görevlisi ‘işten at-yenide...

Britanya Havayolları işçileri pandemiyi fırsata çeviren patronların saldırısını örgütlü mücadeleleri...