Hollanda’da 500 ilkokulda ücretsiz kahvaltı sağlanacak
Hollanda’da yaşam kısa sürede çok daha pahalı hale geldi, okula aç karnına giden çocukların sayısı arttı. Bu tabloya karşı bakanlıklar harekete geçti.

Aile gelirlerinin düşük olduğu, öğrencilerin büyük bir kısmının bulunduğu özellikle de dar gelirli mahallelerdeki 500 ilkokulda, ücretsiz okul kahvaltısı 1 Ocak’tan itibaren başlanacak.

Sosyal İşler ve İstihdam Bakanı ve Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı, bu 500 okulun öğrencilerine 4 ay boyunca güne iyi bir başlangıç yapmaları için Gençlik Eğitim Fonu'na 5 milyon euro sübvansiyon ayırdı.

Hollanda’da yaşam kısa sürede çok daha pahalı hale geldi, marketlerde fiyatlar her geçen gün artıyor. Bu okullarda da çeşitli şekillerde görünür hale geldi. Son dönemde okula aç karnına giden çocukların sayısı arttı. Bu çocukların gelişimi ve öğrenme performansı için istenmeyen sonuçlar doğurdu.

Katılım ve Emeklilik Bakan Karin van Gennip Schouten yaptığı açıklamada düzenlenen yoksulluk politikası çerçevesinde "Maddi sorunlarla mücadele eden ailelerde büyüyen çocuklar bunun kurbanı olmamalıdır. Okula aç karnına başlamalarını kabul etmemeliyiz. Bu nedenle şimdi ihtiyacın yüksek olduğu okullara yardım etme çabalarımızı hızlandırıyoruz" dedi.

İlk ve Orta Öğretim Bakan Robert Dijkgraaf Wiersma da "Evde zorlukları olan, kahvaltı yapamayan çocukların okulda sorunsuz öğrenmelerine izin vermek için şimdi gerekli olan her şeyi yapmalıyız" dedi.

Bu bağlamda Hollanda'da 1 Ocak'tan itibaren asgari ücret yüzde 10 oranında artacak. kira ve bakım ödeneği artacak ve ebeveynlere çocuk bakımıyla ilgili daha yüksek bütçe verilecek. Merkezi Planlama Dairesi'nin tahminine göre, bu önlemler 2023 yılında çocuk yoksulluğunda bir azalmaya yol açacaktır. 

Bakanlar Schouten ve Wiersma, Gençlik Eğitim Fonu'nun aktif oldukları 500 okuldaki çabalarına ek olarak, Çocuk Yoksulluğu ittifakından, sınıftaki açlıkla mücadele etmek için mevcut ve henüz kurulmamış yerel ittifaklar aracılığıyla daha fazla okulu desteklemesini istedi. Bunun tam olarak nasıl şekilleneceği, okulların iş yükünün artmaması için önümüzdeki dönemde daha  detaylandırılacak. Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı, Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlıkları ve Sağlık, Refah ve Spor 'dan gelen tüm öneriler okul ve velilerle birlikte hareket ederek, birlikte öğle yemeklerini nasıl organize edileceği planlanacak. 

Fotoğraf: Freepik