Ganalı kız öğrenciler Dünya Robofest Şampiyonası’nı kazandı
Gana’nın tamamı kız öğrencilerden olaşan robotik takımı ABD’de düzenlenen Dünya Robofest Şampiyonası’nı kazandı.

Gana, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Dünya Robofest Şampiyonası’nın lise klasmanına tamamı kız öğrencilerden oluşan bir robotik takımı ile katıldı ve en üst sıraya yerleşerek; Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Mısır, Güney Kore ve düzinelerce diğer ülkeden gelen takımları geçerek kazandı.

Acrobot adındaki ve Gana’nın Doğu Bölgesi’ndeki Metodist Kız Lisesi’nden dokuz kız öğrenciden oluşan takım, Michigan Eyaleti’nin Southfield şehri’ndeki Lawrence Teknoloji Üniversitesi’nde (LTU) 16-18 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen şampiyonanın zorlayıcı ve geniş kapsamlı olan 10 kategorisine de ağırlığını koydu.


Acrobot Takımı– Gana Robotik Akademisi Vakfı

Bu kategorilerin arasında şunlar yer alıyor;

-Oyun (robotik görevler tamamlamak),
-Sergi (projelerin sunumu),
-Görsel Odaklı Yetkinlik (Kameraları kullanarak problem çözen robotların geliştirilmesi), -Bilinmeyen Görev (Sürpriz görevler),
-RoboArts (Robotik müzik, dans ve sanat yarışması),
-BottleSumo (Şişelerin veya rakibin masadan itilmesi),
-RoboParade (Robotların geçiş töreni),
-Kamplar, Karnaval ve Wiser adındaki robotikler eliyle bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimi üzerine bir konferans.

Gana takımı yarışmada ikili sayı sistemi ile verilen bir sayıya uygulayarak kutuları düzenleyen bir robot geliştirdi. Ayrıca görevlerini de başarıyla tamamladılar.

GANA'DAN GELEN TEK EKİP DEĞİL

Acrobot Takımı, Gana’dan gelen tek ekip değildi. Batı Afrika ülkesi ortaokul klasmanda da Cosmic Intellect takımı tarafından temsil edildi. Gana’daki Mikrobot Akademisi’sinden beş erkek öğrenciden oluşan takım klasmanındaki 52 takım arasında altıncı oldu.

Cosmic Intellect Takımı – Gana Robotik Akademisi Vakfı

Bu iki takım, bu Ocak ayında Gana Robotik Akademisi Vakfı tarafından ulusal çapta düzenlenen Robotikten Esinlenen Bilim Eğitimi(RISE) yarışmasındaki başarılarıyla bu yarışmaya katılma hakkı kazandılar. Dünya Robofest Şampiyonası’na katılmadan önce elemelerde birkaç takımı yendiler.

Gana Robotik Akademisi Vakfı; Nasa’da Ganalı bir robotik mühendisi ve Jet Tahrikli Laboratuar’ında devinim ve idare grubu teknik lideri ve baş mühendisi olan Dr.Ashitey Trebi-Ollennu tarafından kuruldu. Kendisi NASA’nın Mars Rover ve InSight Projelerindeki baş mühendislerden biridir.

BİLİMİN IŞIĞINDA ÖĞRENCİLER...
Robofest 1999’dan bu yana öğrencilere robot tasarlarken, inşa ederken ve programlarken bilimin, teknolojinin, mühendisliğin ve matematiğin (STEM) temel ilkelerinde ve bilgisayar bilimleri, iletişim, eleştirel düşünce, takım çalışması, problem çözme becerisi alanlarında uzmanlaşma fırsatı sağlamak için düzenleniyor.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN BİNLERCE ÖĞRENCİ KATILIYOR
Robofest başladığından beri yarışmaya 14 farklı Amerikan eyaletinden, Brezilya’dan, Kanada’dan, Çin’den, Kolombiya’dan, Ekvador’dan, Mısır’dan, İngiltere’den, Fransa’dan, Gana’dan, Hong Kong’dan, Macaristan’dan, Hindistan’dan, Lübnan’dan, Macau’dan, Meksika’dan, Singapur’dan, Güney Afrika’dan ve Güney Kore’den 25.000’in üstünde öğrenci katıldı. Takımlar ortaokul-lise ve üniversite olarak ayrılan üç klasmanda yarışıyorlar.

Kayıtlı tüm katılımcılara madalya ve kişiselleştirilmiş sertifikalar verilirken elemelerin ve şampiyona turlarının kazananları ise ayrıca kupalarını aldı.


Kaynak: Ata Mert Binicioğulları, face2faceafrica.com’dan ekmekvegul.net için çevirmiştir.


İlgili haberler
GÜNÜN BAŞARISI: Bu iki kadın yeni bir arı türü gel...

Demet Özdemir ve Gülsüm ‘Çalışmada arı gibi, insana karşı oldukça medeni’ bir arı türü ürettiler......

GÜNÜN BAŞARISI: Terlikleriyle 500 yarışmacıyı soll...

Meksika yerlilerinden Maria Lorena Ramirez, günlük kıyafetleri ve terlik benzeri lastik ayakkabıları...

GÜNÜN BAŞARISI: Avrupa Şampiyonu kız kardeşler

İki kız kardeş, biri 16, biri 23 yaşında, Huri ve Yağmur, sıvası dökük bir bodrumda canlarını dişler...