Fransa'da Türkiye ile dayanışma eylemi
Strasbourg’ta, Türkiye'nin Sözleşme'den çekilme kararını protesto etme ve Türkiyeli kadınlarla dayanışma amacıyla 27 Mart Cumartesi günü Strasbourg Tren Garı meydanında kadınlar yan yana geldi.

Strasbourg’ta, Türkiye hükümetinin Sözleşme'den çekilme kararını protesto etme ve Türkiyeli kadınlarla dayanışma amacıyla 27 Mart Cumartesi günü Strasbourg Tren Garı meydanında Türkiye kökenli demokratik kurumların öncülük ettiği ve Fransız kurumlara da çağrı yapıldığı bir eylem gerçekleştirildi.

Eyleme 100’e yakın kişi katıldı. Pankartlarla, dövizlerle çekilme kararına tepki gösterdiler. Kadınlar, "Yaşasın uluslararası kadın dayanışması ve mücadelesi" , "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" ve "Her ülkede bu Sözleşme uygulanmalı" sloganları attı.

DKTM (Demokratik Kürt Toplum Merkezi), YDK (Yeni Demokratik Kadın), AKM (Alevi Kültür Merkezi), MRAP (Irkçılığa Karşı, Halkların Kardeşliği Hareketi), DİDF (Demokratik İşçi ve Gençlik Dernekleri Federasyonu), PCF (Fransız Komünist Partisi)  adına katılan temsilciler, Türkiye’de hakları için direnen kadınlarla dayanışma mesajları verdi.

Sadece Türkiye ile sınırlı olmayan bu uluslararası sözleşmenin Fransa, Polonya gibi bir çok ülkede de sözde kalmaması ve hayatın her alanında uygunlanmasına vurgu yapıldı.


Kadın cinayetleri, tecavüzler ve şiddetin sadece Türkiye’de değil, Fransa’da da pendemiyle birlikte yüzde 40’ların üzerine çıktığı ve onlarca kadın cinayetinin yaşandığına dikkat çekildi. Dünyanın her yerinde kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin durması için mücadeleye devam edecekleri belirtildi.

DİDF temsilcisi ise konuşmasının sonunda, Kadın-erkek emekçilerin, hayatın her alanında ve Fransa başta olmak üzere bütün ülkelerde emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlüklere sahip çıkmasının yolunun örgütlenmekten geçtiğine değindi.

Fotoğraflar: Kıvanç Demir

İlgili haberler
Almanya’daki hak örgütlerinden İstanbul Sözleşmesi...

Almanya’da CEDAW Alliance, DaMigra, Göçmen Kadınlar Birliği ve DİDF yaptıkları açıklama ve eylemlerl...

Almanya'da 'İstanbul Sözleşmesini uygula' eylemler...

Kendi ülkelerinde Sözleşme'nin tam olarak uygulanması talebiyle ve Türkiye'nin Sözleşme'den çekilme...

Polonya’dan Türkiye’ye bir mücadele köprüsü

Polonya’daki İstanbul Sözleşmesi protestolarının organizatörlerinden Marta Lempart, Sözleşmeyle ilgi...