Fransa’da temizlik işçisi Rachel Keke, eski bakanı eleyerek milletvekili seçildi!
Fransa’da temizlik işçisi Rachel Keke, sol ittifak NUPES’in adayı olarak girdiği seçimleri kazanarak milletvekili oldu. Keke, seçimlerin ikici turunda eski Spor Bakanı Roxana Maracineanu’yu yendi.

Fransa’da başkent Paris’in en büyük otellerinden birinde daha iyi ücret ve koşullar için yapılan greve öncülük eden temizlik işçisi Rachel Keke, sol ittifak NUPES’in adayı olarak girdiği seçimleri kazanarak milletvekili oldu. Keke, pazar günü yapılan seçimlerin ikici turunda eski Spor Bakanı Roxana Maracineanu’yu yendi.

48 yaşındaki Rachel Keke, Batignolles’deki Ibis otelinde günde 40 odayı temizleyerek geçirdiği yorucu çalışma yıllarının, parlamentoda işçiler adına konuşmasını sağlayacağını düşünüyor. Keke, otellerde çalışan taşeron temizlik personelinin ödenmeyen fazla mesailerinin ödenmesi talebi ve kötü çalışma koşullarına karşı Fransa tarihinin en uzun otel grevlerinden birine öncülük etmişti.

Çoğunluğu Afrikalı kadınlardan oluşan grevciler, neredeyse iki yıl süren mücadelelerini geçen yıl nihayet kazanmışlardı.

Keke, otel grevi sırasında üzerine su dökülmesi ve ırkçı hakarete uğraması da dahil olmak üzere yıldırma eylemlerine maruz kaldığını ancak siyasetin kendisini korkutmadığını söylemişti.

Keke sonuçların netleşmesinin ardından yaptığı ilk açıklamasında “Bugün milletvekili seçildim. Ben sesi olmayanların sesiyim. Ben hizmetçiyim, temizlikçiyim, hasta bakıcıyım. Tüm görünmez bu mesleklerin ulusal mecliste görünür olmasını sağlayacağım. Örnek bir milletvekili olacağım hiç endişelenmeyin” dedi.

Guardian’ın haberine göre Keke, Fildişi Sahili’nde otobüs şoförü bir baba ve giysi satan bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 12 yaşındayken annesi öldü ve kardeşlerine bakmak için okulu bırakmak zorunda kaldı. Büyükbabasının ikinci dünya savaşı sırasında savaştığı Fransa’ya 2000 yılında geldi. Keke, önce kuaför, sonra süpermarket kasiyerliği ve son olarak da otel temizlikçisi olarak çalıştı. 2015’te Fransız vatandaşlığına geçti.

Fotoğraf, @KekeRachel Twitter hesabından alınmıştır


İlgili haberler
İngiltere’de kadınların işe girmesi kadar emeklili...

İngiltere’de kadınların emeklilik maaşının erkeklerle eşit olması için, kadınların fazladan 18 yıl ç...

Japonya'da kürtaj happı kullanımı için partner ona...

Japonya'nın tıbbi kürtaj hapları için beklenen onayı, ilacın reçete edilmesi için kadınların eşlerin...

Avrupa’da bir ilk| İspanya 3 günlük regl iznini yü...

İspanya hükümetinin onayladığı taslağa göre, kadınlar 3 gün regl izni alabilecek. Bu uygulama ile İs...