Fransa’da 2023 yılında en az 134 kadın cinayeti işlendi
Her geçen sene kadına yönelik şiddetin arttığı Fransa'da, 2023 yılında 134 kadın öldürüldü.

“#Noustoutes” isimli kadın kolektifi, Fransa’da 2023 yılında 134 kadın cinayeti işlendiğini açıkladı. Eski eşler veya eski sevgililer tarafından işlenen kadın cinayetlerini araştıran kolektifin (Féminicides par compagnons ou ex) araştırmalarına göre ise bu kadınların 102’si eski eş veya sevgilileri tarafından öldürülmüş.

2 Ocak günü Figaro gazetesine konuşan Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti, hükümet verilerinin tam sonuçlanmamış olduğunu belirterek kadın ölümlerinin geçici sayıya göre 94 olarak açıkladı. Kadın örgütleri ise sayının düşük gösterildiğini ve bakanın ciddiyetsiz davrandığını belirterek eleştirdiler.

#NousToutes kolektifi ise 31 Aralık 2023 tarihine kadar 134 kadın cinayeti raporladığı ve bunların yüzde 72’sinin evlilik bağlamında gerçekleştiğini açığa çıkardı.

HÜKÜMETİN İLGİSİZLİĞİ ELEŞTİRİLİYOR

Hükümetin kadın cinayetleri verileri Ulusal Polis ve Jandarma Genel Müdürlükleri Mağdurlar Delegasyonu’ndan geliyor. Fransa yasalarında “cinayet, suikast ve kasıt olmaksızın ölümle sonuçlanan kasıtlı şiddet” şeklinde 3 cezai suç kullanılıyor. “Kadın cinayeti” terimi Fransız Ceza Kanununda yer almıyor.

Kadın kolektiflerinin kendi araştırmalarıyla raporladığı veriler ise 2022’de 118, 2021’de 122, 2020’de 102 ve 2019’da 146 kadın cinayeti işlendiğini ortaya koyuyor.

Kadın kolektiflerine göre, kurumsal rakamlar netleştiğinde bile gerçeğin bir kısmını görmezden gelinmiş olacak.

HER YIL 200 KADIN ŞİDDET NEDENİYLE İNTİHARA SÜRÜKLENİYOR

Ancak, kadınların zorla intihar ettirilmesi gibi bazı ölümler yetkililerin rakamlarında sayılmıyor. Hukukçu Yaël Mellul, Franceinfo’ya yaptığı açıklamada, Fransa hükümetinin 2019 yılında başlattığı çalışma gruplarının toplantıları sırasında yapılan bir tahmine göre Fransa’da her yıl ortalama 200 kadın maruz kaldıkları şiddetin bir sonucu olarak intihar ediyor.

Fotoğraf: Jeanne Menjoulet/ Wikimedia Commons (CC BY 2.0 DEED)

İlgili haberler
Fransa’da 2022 yılında 129 kadın cinayeti gerçekle...

Fransa’da bir yılda 129 kadın cinayeti meydana geldi. Öldürülen kadınların yüzde 65’inin konuyu poli...

Fransa: ‘Kadına yönelik şiddete önlem alınsın, şid...

Fransa'da kadınlar kadına yönelik şiddete karşı sokakları doldurdu, kadına yönelik şiddetle mücadele...

FRANSA: İşçi kadınlar en güvencesizler… En ağır be...

Fransa’da Özgürleşme ve Sosyal İlerleme için Kadın Eşitliği Örgütü Ulusal Komitesi, Koronavirüs salg...