EURO 2020 finali: Kadınlardan maç sonrası artabilecek şiddete karşı dayanışma
İtalya'nın İngiltere'yi yenerek Avrupa Futbol Şampiyonu olmasının ardından İngiltere’de hem kadına yönelik şiddet ile ilgili hem de ırkçılık ile ilgili tartışmalar alevlendi.

İngiltere'nin başkenti Londra’daki Wembley Stadyumu’nda İngiltere-İtalya arasında oynanan EURO 2020 final maçında İtalya İngiltere'yi penaltılarda yenmiş; penaltıları kaçıran İngiliz futbolculara sosyal medya üzerinden ırkçı saldırılar gerçekleşmişti. Futbol Birliği, ırkçılığı engellemek için çaba harcamayı sürdüreceklerini ancak bunun için hükümetin de yasal düzenlemeleri bir an önce yapması gerektiğini söyledi.

Öte yandan İngiltere takımı maç kaybettiğinde aile içi şiddet artıyor. İngiltere milli takımı bir maçı kaybettiğinde aile içi şiddet yüzde 38 artıyor. İngiliz Ulusal Aile İçi Şiddet Merkezi’nin (NCDV) istatistiklerine göre, takımının yenilgisine duyulan öfke, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddeti artırıyor.

Maç sırasında Twitter’da bir gönderi viral oldu: Kate Flood isimli bir kullanıcı kadınlara olanakları ölçüsünde barınma yeri teklif etti ve diğer kullanıcılardan da bu teklifi sunmalarını istedi.

 

Kısa sürede, olası mağdurlara barınma ve güvenlik teklif eden diğer kadınlardan yanıtlar gönderi altında toplandı. Konumlarını paylaştılar ve sorular için posta kutularını açtılar.

Kate Flood'un orijinal tweet'i 10 binden fazla paylaşıldı ve 20 binden fazla beğeni aldı.

Kaynak: Stem dergisi

Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
İngiltere’de Sarah Everard cinayetiyle başlayan pr...

Polis tarafından öldürülen Sarah Everard için adalet eylemleri büyüyerek sürüyor. Sokağa çıkan kadın...

‘Şiddete karşı futbol’ diyen kadınlar sahadaydı

Kartal’da Atalar ve Petrol İş mahallelerinde yaşayan kadınlar, ‘Şiddete karşı futbol’ temasıyla saha...

GÜNÜN KİTABI: Futbolda cinsel şiddet ve cinsiyet a...

CŞMD geçen yıl gerçekleştirdiği, Türkiye'de futbol alanında cinsel şiddet ve cinsiyet ayrımcılığına...