Ekvador’da kürtajın yasallaşmasına karşı bir kadın aday
Ekvador'daki seçimlerde tek kadın aday olan Luisa Gonzalez kürtaj karşıtı olmasıyla öne çıkıyor.

Hafta sonu seçimlerin gerçekleştiği Ekvador’da Luisa Gonzalez, yüzde 33 ile seçimleri önde götürürken, iş adamı Daniel Noboa oyların yüzde 24’ünü aldı. Gonzalez’in kazanması durumda, eski Başkan Rafael Correa’nın siyasi çizgisi iktidara geri dönmüş olacak. Gonzalez medya tarafından “sol” aday olarak adlandırıyor ancak kendisinin kürtaj karşıtı olduğunun altını çizmek gerekiyor.
Hiçbir adayın yeterli çoğunluğa ulaşaması sonucunda 15 Ekim’de ikinci tur seçimleri yapılacak. Ancak her halükarda ülkede iktidar el değiştiriyor.

Çete şiddetinin ve çok sayıda siyasi suikastın gölgesinde gerçekleşen seçimlerin ilk turunda Luisa Gonzalez yüzde 33 ile seçimleri önde götürürken eski milletvekili Daniel Noboa oyların yüzde 24’ünü aldı. Öte yandan seçimlere kısa süre kala suikasta kurban giden Fernando Villavicencio’nun yerine aday gösterilen Christian Zurita, oyların yüzde 16’sını alarak seçimi 3. sırada bitirdi.

İkinci tura önde başlayacak olan Luisa Gonzalez ise eski Devlet Başkanı Rafael Correa’nın adayı. Correa, rüşvet aldığı için hakkında verilen 8 yıllık hapis cezası nedeniyle ülkeden kaçmış ve Belçika’ya yerleşmişti ancak uzaktan siyasete müdahaleyi sürdürdü. 2007-2017 yıllarında devlet başkanı olan ve iktidarının ilk yıllında sosyalistlerin ve yerli örgütlerin de desteğiyle halkçı bir çizgi izleyen Correa, devlete yerleştikçe desteğini aldığı bu iki kesme de savaş açmış, siyasi partilerini kapattırmış, birçok sosyalisti ve yerli temsilcisini cezaevine atmış, kendine bağlı sendikalar kurmuş ve yerli halkların tepkisine rağmen Amazon ormanlarını petrol şirketlerine açmıştı. Correa’nın halefi olarak iktidara gelen Lenin Morena ile arası ise bir süre sonra açılmıştı.

TECAVÜZ NEDENİYLE KÜRTAJIN YASALLAŞTIRILMASINA KARŞI

“Correizm”in mevcut temsilcisi Luisa Gonzalez 45 yaşında bir avukat. Tek kadın aday olan Gonzalez, Correa hükümeti döneminde kamu yönetimi alanında görevler aldı. Şirketler Denetimi Ulusal Sekreterliği, Madrid Konsolos Yardımcılığı ve Turizm Yönetimi Bakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Gonzalez, seçim sürecinde “Baş danışmanım elbette Rafael Correa olacak” diye açıklamıştı. Seçilirse Ekvador’un ilk kadın devlet başkanı olacak. Kendisi bekar bir anne olan González, Manabi ili meclis üyesi olarak görev yaptığı sürede, 2021’de Anayasa Mahkemesi tarafından suç olmaktan çıkarılan ve ülkede yoğun tartışmalara yol açan “tecavüz nedeniyle kürtajın yasallaştırılmasına” karşı çıkmıştı. Geçtiğimiz temmuz ayında İspanyol El Pais gazetesine konuşan Gonzalez, “Feminist ya da ilerici olmanın kürtajdan yana olmayı gerektirmediğini” iddia ederek, “Fikrimi asla değiştirmeyeceğim” demişti.

Fotoğraf: Asamblea Nacional del Ecuador/Flickr CC BY-SA 2.0

İlgili haberler
Siyasette kadın liderler artıyor ama…

Yıllar geçtikçe siyasette yönetici kadınların sayısı gittikçe artıyor. Kadınlar otuz bir ülkede devl...

İtalya’nın Erkek Kardeşleri’nin kadın başbakanı: ‘...

İtalya’da ilk kez bir kadın başkan olarak seçilen faşist ittifakın adayı Giorgia Meloni’nin seçilmes...

Fransa: ‘Kadına yönelik şiddete önlem alınsın, şid...

Fransa'da kadınlar kadına yönelik şiddete karşı sokakları doldurdu, kadına yönelik şiddetle mücadele...