Dünyada 25 Kasım'da kadınlar sokaktaydı
Dünyanın dört bir yerinde kadınlar aynı duygularla, aynı öfkeyle sokakları doldurdu:

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde dünyanın dört bir yerinde kadınlar aynı duygularla, aynı öfkeyle sokakları doldurdu: Artan şiddete, kadın cinayetlerine karşı öfkelerini, farklılaşan taleplerini dile getiren kadınlar öldürülen, aralarında olamayan kız kardeşleri için de sokaktalardı.

MEKSİKA

Meksika'da bir grup kadın koruma çitlerini aşarak Federal Hükümet'in merkezi olan Ulusal Saray'ın kapılarına öldürülen kadınlar için düzinelerce pembe haç yapıştırdı.
Binlerce kadın, Perşembe günü Meksika'nın başkentinde yürüdü. Her gün yaklaşık 10 kadının öldürüldüğü Meksika’da kadınların “Bir kadın daha eksilmeyeceğiz” dediği protestoya polis müdahale etti. Düzenlenen eylemde taşınan pankartlardan birinde "Ölmediler. Onları öldürdüler" yazıyordu.

Siyahlar içinde, mor ışıklarla yürüyen kitle, “Bir (kadın) daha eksilmeyeceğiz” diye bağırarak, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet mağdurları için adalet talep etti.
Meksika'da her gün yaklaşık 10 kadın öldürülüyor ve kadınlar, hükümeti sorunu çözmek için yeterli çabayı göstermemekle suçluyor. Resmi rakamlara göre, 2019'dan bu yana (2 yılda) Meksika'da 10 bin 700'den fazla kadın öldürüldü.

ARJANTİN

Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde kadınlar, şiddetin önlenmesi için daha fazla kaynak, her türlü şiddetin sona ermesini destekleyen eğitim değişiklikleri talep etmek için sokaklardalardı ve sosyal medya aracılığıyla harekete geçiyor.

Arjantin Kongresi'nin önündeki kapılara düzinelerce öldürülen kadınların yüzlerini içeren büyük pankartlar yerleştirildi. Öldürülen kadınların yakınları, Buenos Aires'te yağan yağmurda adalet talep ederken devletin diğer kadınların da aynı kaderi yaşamaması için önlem almasını istiyor.

ARJANTİN’DE PANDEMİNİN BAŞINDAN BERİ 11 BİN ŞİDDET BAŞVURUSU
Arjantin Ulusal Ombudsman Ofisi’ne göre, 1 Ocak ile 15 Kasım arasında toplam 241 kadın, kadın oldukları için öldürüldü. Öldürülen kadınların yüzde 90'dan fazlası faillerini tanıyordu. Kadın cinayetleri buzdağının görünen kısmı; psikolojik, ekonomik ve fiziksel şiddete maruz kalan binlerce kadın, kız çocuğu var. Yüksek Mahkemenin Aile İçi Şiddet Ofisi, salgının başladığı Mart 2020'den bu yana yaklaşık 11 bin şikayet aldı.
KOLOMBİYA

Kadın örgütleri artan ve kadınlar arasında bir korku atmosferi oluşturan şiddeti, kadın cinayetlerini protesto etmek için yerel saatle 19.00'da Kolombiya'nın ana meydanlarında ve parklarında eylem yaptılar.

Bu Çarşamba, Başsavcısı Margarita Cabello Blanco, son resmi rakamları açıkladı: Ekim ayına kadar 98 bin 545 kadın; 23 bin 679'u eş şiddeti, 8 bin 534'ü aile içi şiddet ve 15 bin 644'ü cinsel suçlardan olmak üzere şiddet mağduruydu. Bu yıl şimdiye kadar 797 kadın öldürüldü, bu da 2020'nin tümünden 88 daha fazla. Bu aylarda başkentte 3 bin 579 cinsel suç vakası bildirildi ve bunlardan en çok etkilenenler 6-13 yaş arası kız çocukları.

ŞİLİ

Yüzlerce kadın, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Santiago'da yürüdü.

Kadınların çoğu siyah giyinmiş ya da mor renginde motifler giymişti.

İnsan hakları avukatı ve Şilili Kongre Üyesi Lorena Fries, yürüyüşe katılanların "barışçıl bir yaşam" için mücadele ettiğini söyledi.

İSPANYA

İspanya'da binlerce kişi Madrid ve Barselona, Valensiya, Sevilla ve ülkenin diğer şehirlerinde sokaklara çıktı.

İspanya'nın başkentinde, mor maskeler, şapkalar ve eşarplar takan kadınlar, "Kadınlara yönelik erkek şiddetine bu kadar yeter. Çözüm hemen şimdi!" yazılı dev bir pankartın arkasında yürüdüler.

Cibeles çeşmesi ve morla aydınlatılmış diğer tarihi binaların yanından geçerken "Hepimiz burada değiliz, öldürülenler kayıp" sloganları atarak, "Bir ölüm daha yok" yazılı pankartlar taşındı.

ALMANYA

Almanya’nın farklı şehirlerinde kadın örgütleri, antifaşist örgütler ve farklı kurumların çağrılarıyla 25 Kasım eylemleri gerçekleşti. Eylemlerden iki gün önce Aile Bakanlığı tarafından açıklanan istatistiklere dikkat çekilerek şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi’nin çekincesiz uygulanması başta olmak üzere şiddete karşı bütüncül önlemler alınması, kadın sığınma evleri açılması, şiddete karşı mücadeleye ayrılan bütçelerin artırılması ve ILO 190 Sözleşmesi’nin onaylanması talep edildi. Koalisyon anlaşmasının sağlandığına da değinilen eylemlerde, “kadınların taleplerinin yaşama geçirilmesi için daha kaç koalisyon kurulması gerekiyor?” sorusu soruldu.

Fotoğraf: Unsplash

Kaynaklar: Ucanews, Plainmenspost

İlgili haberler
İL İL 25 KASIM | Şiddet ve yoksulluğa karşı kadınl...

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününde kadınlar Türkiye’nin dör...

Ne Var Ne Yok? | 25 Kasım 2021

Ne Var Ne Yok’ta bugün yapılan buluşmalardan, etkinliklerden notlar, iktidar sözcülerinin 25 Kasım a...

Asgari yaşamlara mahkûm edilmek istemiyoruz!

25 Kasım’a kadar yapacağımız her iş, kadınlarla yaptığımız her buluşma, konuşacağımız her konu bu uz...