Binlerce işçi hükümetin yasaklarına karşı daha iyi çalışma koşulları için Seul'de yürüdü
Güney Kore'nin başkentinde binlerce işçi daha iyi çalışma koşulları için yasaklara rağmen yürüdü.

Güney Kore'nin başkenti Seul'da, Sendikalar Konfederasyonu (KCTU) üyesi yaklaşık 8 bin işçi Cumartesi günü asgari ücretin artışı, iş kazalarını önlemek için önlem alınması, işten çıkarmaların durdurulması talepleriyle şehir merkezinde yürüdü.

Sendikalar, Seul'ün batısındaki Yeouido'da bir miting düzenlemeyi planlamıştı, ancak polis bariyerler dikerek onların Yeouido'ya gitmelerini engellemeye çalıştıktan sonra yeni bir yerde toplanmaya karar verdiler.

KCTU şefi Yang Kyung-soo, yaklaşık iki saat süren miting sırasında “Burada işçilerin hayatlarını ve güvenli istihdamını korumak için toplandık” dedi.

Sendika üyeleri işten çıkarmaların durdurulmasını, asgari ücretin yükseltilmesini ve karantinadan etkilenen işçilere desteğin artırılmasını talep etti.

RT Question More'un haberine göre KCTU Başkan Yardımcısı Park Hee-eun, “Kore, İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) üyesi ülkeler arasında 9. en büyük Gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) sahip olmasına rağmen en düşük asgari ücrete de sahip. Küçük işletmelerin ve işçilerin kanını emerek büyük şirketleri destekliyorlar” dedi.

KCTU, Kasım ayında bir genel grev çağrısı yapılacağını duyurdu.

Perşembe günü, Seul hükümeti, konserlere ve spor etkinliklerine izin verilmesine rağmen enfeksiyonlardaki devam eden artış nedeniyle başkentteki açık hava mitingleri üzerindeki bazı kısıtlamaları kaldırma planını en az bir hafta ertelemişti. Güney Kore Başbakanı, işçilerin eylemini engellemek için pandemiyi gerekçe gösterdi. Başbakan Kim Boo-kyum, sendikaları Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle mitingi ertelemezlerse eyleme müdahale etmekle tehdit etti.  Sendikalar, Başbakan'ın savunmasını reddetti. KCTU medyaya yaptığı açıklamada,

"Enfeksiyondan daha korkutucu olan, işyeri ölümleri ve işten çıkarmaların yanı sıra eşitsizlik ve ayrımcılık dünyasıdır" dedi.

Sendikalar, hükümeti ayrımcılık yapmakla suçladılar, spor etkinliklerine ve konserlere izin verdiğini, ancak hepsi açık havada yapılmasına rağmen mitinglere izin vermediğini söylediler.

KCTU,yürüyüşten dönerken bir kişinin tutuklandığını bildirdi. Polis Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hafta sonu Seul'de düzenlenen kitlesel mitingle ilgili olarak altı kişiyi çağırdıklarını söyledi.

Bir KCTU yetkilisi, "(Polisin) özel bir soruşturma birimi başlatması ve işçilerin umutsuz yakarışlarına gözlerini, kulaklarını ve ağızlarını kapattıktan sonra katı bir yanıt vermesi, (mevcut yönetimin) geri kalan döneminin habercisidir" dedi.

Fotoğraf: Unsplash

İlgili haberler
Avusturya: Kadın göçmen bakım işçileri haklarını t...

Avusturya’daki kadın göçmen bakım işçileri aşırı düşük maaşlar, ayrımcılık ve haddinden fazla uzun ç...

Arjantinli yerli kadınlar doğa için 1900 kilometre...

Mapuçe yerlisi Moira Millan anlatıyor: Yerli kadınlar sömürülüyor, cinsiyetçi şiddetten acı çekiyor,...

Sınırların Ötesinde: Ağırlaşan çalışma koşullarına...

Sınırların ötesinde bu ay pandemiyle birlikte ağırlaşan çalışma koşullarına, yaşam koşullarına, devl...