Avusturya’da Ekmek ve Gül, Göçmen Kadınlar Birliği ve DIDF’ten ortak etkinlik: Dayanışma içindeki kız kardeşler
Kız Kardeşlik Köprüsüyle Hayatı Yeniden Kuruyoruz kampanyası sınırların ötesine taşıyor.

Ekmek ve Gül olarak Göçmen Kadınlar Birliği ve DIDF ile birlikte depremzede kadınlarla dayanışmak ve yaşadıklarını görünür kılmak için Avusturya’da 9 Mart’ta Sisters in Solidarity etkinliğini gerçekleştireceğiz. Konferans, 9 Mart günü Viyana Müzik ve Görsel Sanatlar Akademisi’nde 18.00-21.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Konferansın programı şöyle:

SISTERs in ACTion reloaded - SISTERs in SOLIdarity

Zeynep Arslan, toplumsal cinsiyet ve çeşitlilik uzmanı, yazar, editör, grup eğitmeni ve proje ve etkinlik yöneticisi - program inisiyatif, koordinasyon, moderasyon

18:00 Toplanma, açılış konuşmaları, selamlama

18:10 I Giriş   

Özlem Alev Demirel, Avrupa Parlamentosu DIE LINKE İşgücü Piyasası, Sosyal, Barış ve Güvenlik Politikası Sözcüsü - Deprem Türkiye & Suriye: Uluslararası dayanışmanın sınırları ve olanakları.

18:20 I Raporlar   

Ceyda Tutan, Almanya'daki Göçmen Kadınlar Federal Birliği e.V. Başkanı - Avrupa'da Yardım Faaliyetleri ve Seferberlik

Bölgeden kadınlar: Deprem bölgesinden gözlemler ve durum raporları

18:40 I Sunum   

Fulya Alikoç, yazar, editör, Ekmek ve Gül (De. Bread and Roses) - "Devlet’in kadın gözü kör" - depremin bölgedeki kadınlar üzerindeki özel etkisi ve sonuçları hakkında rapor.

19:15 I Giriş   

Saya Ahmad, Viyana 9. Bölge, Alsergrund İlçe Başkanı - Uluslarötesi göçmen örgütlerinin önemi: Kriz zamanlarında uluslarötesi dayanışma ağları.

19:25 I Sunum

İpek Yüksek, gazeteci, kurucu üye, Mor Dayanışma (De. Lila Solidarität) - Türk hükümetinin siyasi yetersizliği ve ihmali: Bölgedeki kadınlar, çocuklar ve azınlıklar için acil sonuçlar.  

19:45 I Tartışma - Kriz durumlarının kadınlar üzerindeki etki ve sonuçlarının özgüllüğü   

-    Christina Tamas, bilgisayar bilimci, sendikacı, Sendikal Sol Blok Federal Başkan Yardımcısı, GLB - Dünyanın kriz bölgelerindeki kadın çalışmalarından örnekler ve deneyimler.

-    Ewa Ernst-Dziedzic, siyaset bilimci, Avustruya Yeşiller Parlamento Milletvekili - Bölgeden siyasi atmosfer ve gerilimlerle ilgili gözlemler ve içgörüler.

-    Lena Schilling, yazar, aktivist, Fridays for Future - Doğal afetler İnsan eli kaynaklı facialara karşı ve kadınlar için sonuçları.
-    Marina Hanke, Viyana Belediye Meclisi Vekili ve Viyana Sosyaldemokrat Kadın Kurulu Başkanı - Etnik azınlıkların sırtından seçim taktiği oyunları: İnsani yardım depremden etkilenen tüm insanlara ne ölçüde eşit fayda sağlıyor?

20:30 I Bitiş

21:00 I Son

İlgili haberler
Kız Kardeşlik Köprüsü İskenderun'da depremzede kad...

Kendisi hem depremzede hem Ekmek ve Gül gönüllüsü olan Zehra, yaşadıklarını anlatırken deprem bölges...

Usta öğreticilerden depremzedelere destek

Halk eğitimde çalışan usta öğreticiler, kurdukları sosyal medya grupları üzerinden haberleşerek depr...

Depremzede çocuklar için ‘Gökyüzü Çadırı’ Antep’e...

Bakırköy Emek Partisi İlçe örgütü çağrısıyla Bakırköylü kadınların hazırladığı Gökyüzü Çadırı Antep’...