Avrupa Birliği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği raporu: AB’nin katedecek uzun bir yolu var
Avrupa Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü raporuna göre Avrupa Birliği cinsiyet eşitliğini sağlamada ‘kaplumbağa hızı ile’ hareket ediyor. Cinsiyet eşitliğine en yakın alan ise sağlık.
Avrupa Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü (EIGE), 2019 yılı Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ni yayımladı. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin cinsiyet eşitliğine ne kadar ulaştığını ölçen endekse göre İsveç, 100 üzerinden 83.6 puanla Avrupa’da cinsiyet eşitliğinin en çok sağlandığı ülke oldu.

AB’nin cinsiyet eşitliği bilgi merkezi EIGE, AB üye devletlerinin 2019 yılı cinsiyet eşitliği karnesini çıkardı. Kadın ve erkek arasındaki uçurumu altı temel alandaki kazanımlara göre değerlendiren endekste, üye ülkelere 1 ila 100 arasında puan verildi.

Ülkelerin puanları iş, para, bilgi, zaman, güç ve sağlık alanlarına ek olarak kesişen eşitsizlikler ve kadınlara yönelik şiddet parametreleri dikkate alınarak hesaplandı.

EIGE araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak Avrupa Birliği’nin cinsiyet eşitliği sağlamada “kaplumbağa hızı ile” hareket ettiği değerlendirmesi yaptı. Endekste AB’nin ortalama puanı 100 üzerinden 67.4 olarak hesaplandı ve AB’nin cinsiyet eşitliği için katedecek uzun bir yolu olduğu vurgusu yapıldı.

CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN EN ÇOK SAĞLANDIĞI ALAN ‘SAĞLIK’

EIGE’ye göre AB’nin ortalama skoru 2005 yılından bu yana yalnızca 5.4 puan artış gösterdi. Cinsiyet eşitliğine en yakın alanlar 88.1 puan ile sağlık ve 80.4 puan ile para (kadın-erkek ücret eşitliği vs.) oldu. Güç (karar verme mekanizmalarında bulunma vs.) ise 51.9 puan ile eşitliğe en uzak ancak en büyük ilerlemenin sağlandığı alan.


Üye ülkeler özelinde ise cinsiyet eşitliği puanları dengeli bir biçimde dağılmıyor. Cinsiyet eşitliğine en yakın ülkeler 83.6 puanla İsveç ve 77.5 puanla Danimarka. Macaristan (51.9 puan) ve Yunanistan (51.2 puan) ise ortalama puanın oldukça gerisinden geliyor.

En büyük ilerlemenin yaşandığı ülkeler sırasıyla 13.8 ve 10.4 puanla İtalya ve Kıbrıs olurken Litvanya’da sıfır ilerleme, bazı alanlarda ise gerileme yaşandı.

Kaynak: euronews

İlgili haberler
MEB ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ni yönetmelikten...

MEB, Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ni etkinlik...

GÜNÜN HATIRLATMASI: 6284 sayılı Kanun ‘toplumsal c...

MEB, Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ni etkinlik...

‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ sağlandı da haberimi...

Niyet açık; kazanılmış hakları gasbetmek ve her türlü şiddete karşı “kutsal aile” söylemiyle kadını...