Afganistan’da kadın hakları savunucusu gazeteci Mena Mangal öldürüldü
Afganistan’da kadın hakları savunucusu gazeteci Mena Mangal, Kabil’de sokak ortasında öldürüldü.

Afganistan’da kadın hakları savunucusu gazeteci Mena Mangal, Kabil’de sokak ortasında öldürüldü. Mangal, ülkede kız çocuklarının okula gönderilmesi fikrini savunuyordu.
Mangal’ın yakınları, Mangal’ın Afganistan parlamentosunun alt kanadındaki kültür danışmanlığı görevi için ofise gitmek üzere araç beklerken motosikletli iki sladırganın ateş açması sonucu vurulup öldüğünü duyurdu.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasrat Raimi de Mangal’ın Kabil’in 8. Bölgesi olarak bilinen yerde vurularak öldürüldüğünü açıkladı. Kabil’deki Karte Naw pazar alanı yakınında olaya tanık olan esnaf, motosikletli iki kişinin kadın gazeteci Mangal araç beklerken ona yaklaştıklarını ve ateş açtıklarını anlattı.

Bakanlık Sözcüsü Mangal’ı vuran saldırganların kaçtıklarını ve özel polisin konuyu soruşturduğunu belirtti. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Mangal, 3 Mayıs’ta Facebook hesabından kimliği belirsiz kişiler tarafından ölümle tehdit edildiğini duyurmuştu. Mangal şöyle demişti:

“Ölüm tehditleri alıyorum. Güçlü bir kadın olarak ölümden korkmuyorum. Ülkemi seviyorum.”

Mangal 20 yıldan fazla bir süre ülkedeki özel kanallardan biri olan Ariana’da sunuculuk yapmış Peştu dilinde yayın yapan Lamar Kanalı ile ülke çapında yayın yapan Shamshad TV’de çalışmıştı.

Afganistan’daki kadın hakları ve kızların okula gönderilmeleri konusunda fikirlerin savunulduğu popüler sosyal medya hesaplarını da yöneten Mangal, 2017 yılında ise kişisel zorla evlendirilme hikâyesini kaleme almıştı. Açtığı boşanma davası Mayıs ayı başında sonuçlanmıştı.

İnsan hakları savunucuları Mangal’ın ölüm tehditleri aldığına dair açıklamalarına rağmen devletin koruma altına alınmamış olmasına tepki gösterdi.

Afgan siyaset bilimci Maro Wardak, suikast ardından özellikle kadın gazetecilerin sessiz kalmalarını Twitter hesabından eleştirdi. Wardak şunları yazdı:

“Sesi ve duyurabilecek platformu olan kadınların sessizliği tiksinti verici. Sadece kendi imajları ile kurumlarının ilerlemesiyle ilgili gibiler. Erkeklerimizin onur ve cesareti çoktandır zaten uykudaydı, şimdi de kadınların sessizliği kızkardeşliğimizin gücünü öldürece.”

Kaynak: ETHA

İlgili haberler
Yolsuzlukları araştıran kadın gazeteci öldürüldü

Bulgaristan’da yolsuzluklara karşı yayınlarıyla haberleriyle kadın gazeteci Victoria Marinova, bir p...

Kadın gazeteciler tacize, şiddete, ayrımcılığa mar...

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın hazırladığı rapora göre kadın gazeteciler yöneticileri, patronları...

Dünya Basın Özgürlüğü Günü: 15 kadın gazeteci tutu...

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısı açıklama yapan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu:...