ABD'de kadın sporcular erkek sporcuların aldığı ücretin yüzde 89'unu alıyor
Kadınların erkeklerin kazandığı her bir dolar için sadece 82 sent kazandığı Amerika'da cinsiyetler arası ücret farkı sporcular arasında da devam ediyor.

Dünyanın her yerinden Olimpiyatçılar altın madalya için rekabet etmeye Tokyo'da toplanırken bazıları madalyadan daha fazlası için savaşıyor. Kadın sporculara hala adil bir ödeme yapılmıyor ve birçok Olimpiyatçı ve destekçileri değişim için savaşıyor.

Alanının zirvesinde olmalarına ve erkek meslektaşlarından daha iyi performans göstermelerine rağmen, kadın sporcular aynı işi yaptıkları erkeklerden daha az ücret alıyorlar. Buna belki de en iyi örnek, bu yaz oyunlarda altın madalya alacağı düşünülen ABD Kadın Milli Futbol Takımı tarafından verilebilir. Kadın Milli Futbol Takımı dört Olimpiyat altın madalyası ve dört Dünya Kupası kazanırken, erkek takımı hiç kazanmadı. 2019 Dünya Kupası'nı kazandıktan sonra ABD Kadın Milli Futbol Takımı seyirci tarafından “Eşit Ücret!” sloganlarıyla kutlanmıştı. Yine de kadın futbolcular, erkek meslektaşlarının kazandığının sadece yüzde 89'unu kazanıyor.

Megan Rapinoe, “uzun süredir devam eden cinsiyet eşitsizliklerinin, özellikle beyaz olmayan kadınlar için neden olduğu ekonomik zararı” inceleyen bir komitenin önünde 24 Mart’ta yaptığı konuşmayla profesyonel sporcu kadınların eşit ücret mücadelesini Kongre'ye taşımış oldu: “Öğrendiğimiz ve öğrenmeye devam ettiğimiz şey, sizi eşitsizliğin pençelerinden koruyacak hiçbir statü düzeyi, hiçbir başarı veya güç olmadığı” dedi.

ABD Kadın Milli Futbol Takımı, Mart 2019'da ücret ayrımcılığı ve eşitsiz muamele iddialarıyla ABD Futbol Federasyonu'na dava açmış ancak Mayıs 2020'de federal bir yargıç tarafından kısmi olarak reddedilmişti. Yargıç R. Gary Klausner, ekip üyelerinin ücret ayrımcılığını kanıtlamadıklarını, ancak eşit olmayan çalışma koşulları iddialarına devam edebileceklerini yazdı. Temmuz 2021 itibariyle ekip, Klausner'ın kararına itiraz etmeyi planlıyor.

Salı günü, Tokyo Olimpiyatları'nın başlamasından birkaç gün önce, Senatör Maria Cantwell ve Shelly Moore Capito, ABD'yi uluslararası spor müsabakalarında temsil eden tüm sporcular için eşit ücret talep eden, seyahat bütçeleri ve tıbbi bakımı da içeren ABD'yi uluslararası spor yarışmalarında temsil eden sporcular için Eşit Ücret Yasası'nı yeniden sundu.

Kadın Sporları Vakfı, Ulusal Kadın Hukuk Merkezi ve Eşitlik Ligi de dahil olmak üzere birçok kuruluş yasaya destek sözü verdi.
Sporda kadınlara eşit ücret sağlamak için bir başka çaba olarak, Senatör Dianne Feinstein ve Patty Murray tarafından 24 Haziran'da sunulan Eşit Oyun Sahası Yasası da ABD milli takımlarının tüm üyeleri için adil ve eşit ücret ve koşullar sağlamayı amaçlamakta. Tasarı ilk olarak Temmuz 2019'da sunuldu, ancak Tokyo Olimpiyatları ışığında yeniden gündeme getirildi.

Kadınların erkeklerin kazandığı her bir dolar için sadece 82 sent kazandığı Amerika'da cinsiyetler arası ücret farkı devam ediyor ve bu durum beyaz olmayan kadınlar için daha da kötü. Beyaz bir erkeğe ödenen her dolar için, siyah kadınlar sadece 63 sent alıyor ve bu Latin kadınlar için 55 sente düşüyor.

Meredith Abdelnour’un MsMagazine’e yazdığı yazıdan kısaltılarak çevrilmiştir. (Başlık Ekmek ve Gül'e ait)

Fotoğraf: Jeffrey F. Lin/Unsplash

İlgili haberler
‘Kadından sporcu olmaz’ diyen zihniyete karşı vole...

‘Kadınlar spor yapmaz evde oturur’ diyenlere inat, 73 Şırnak Belediyespor Kadın Voleybol Takımının v...

Kadın sporcular için İngiltere ve Norveç’te ‘münas...

Çifte dünya şampiyonu İngiliz para-atlet Olivia Breen, kendisine bir müsabakada ‘daha münasip’ şortl...

Cinsiyet eşitliği temelinde spor anlatımı mümkün m...

‘Alan Savunması, hayatın her alanında olduğu gibi spor ve spor medyasında da cinsiyet tahakkümü kurm...