ABD’de 20 hafta kürtaj yasağı için yasal düzenleme yapılacak
ABD’de seçim öncesi gündeme gelen ve halen tartışılmaya devam eden 20 hafta kürtaj yasağı Temsilciler Meclisinde geçti.

ABD’de Temsilciler Meclisi tarafından 20 haftayı geçen gebeliklerde kürtajı suç haline getirecek yasal düzenleme geçirildi. Salı günü geçen düzenleme, 237 kabul ve 189 karşı oyla kabul edildi. 2013 ve 2015’te benzer biçimde başarısızlığa uğramış olan Ağrı Hissedebilen Doğmamış Çocuğu Koruma Hareketi (Pain-Capable Unborn Child Protection Movement) bu dönemde Beyaz Saray’dan destek görüyor.
ABD Başkanı Donald Trump tarafından kürtaj konusu seçimden önce de gündeme gelmişti. Trump, kürtaj karşıtı liderlere gönderilen, bireyleri ‘Pro-Life (Yaşam yanlısı) Koalisyonun kampanyasına katılmaya davet eden 1 Eylül 2016 tarihli mektubunda dört hedeften birinin “Ağrılı geç dönem düşüklere ülke çapında son verecek olan Ağrı Hissedebilen Doğmamış Çocuğu Koruma Hareketi’ni yasalaştırma” olduğunu söylemişti.

Ülkede birkaç eyalette hayata geçirilen yasal düzenlemeye karşı olanlar ise ‘20 hafta’ ile öngörülen kürtaj yasaklarının anayasaya aykırı olduğunu tartışıyor.

Düzenlemeye tepki gösteren Planlı Ebeveynlik Eylem Fonu, “Bu tehlikeli, iletişim içerisinde olunmayan yasama, kadınların güvenli, yasal kürtaja erişimini kısıtlama çabalarından biri olmaktan daha fazla bir şey değildir” diyor.
NARAL, Pro-Chice (seçim yanlısı) Amerika başkanı Ilyse Hogue, düzenlemeyi “Kadınların özgürlüğüne ve kendi geleceğimizi planlama yetimize bir saldırı” olarak niteledi. Ilyse ayrıca, 20 hafta kürtaj yasağının kadınlara ve ailelere zarar vereceğini ve rutin hizmet verdikleri için doktorları kriminalize edeceğini savundu.

Kaynak: Jinnews

İlgili haberler
Dünyada kürtajın tarihi

Dünyada 73 ülkede serbest olan kürtaj, 68 ülkede ise yasak! Bu serbestliğin de yasağın da bir tarihi...

Türkiye’de ve dünyada kürtaj tartışmaları

Kürtaj, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da oldukça tartışmalı bir konu. Dünyada 73 ülkede serbest ola...

Latin Amerikalı kadınların kürtaj yasağı mücadeles...

Kürtajın yasak olması ve kadınların sağlıksız koşullarda kürtaj yaptırması tüm dünyada tartışma konu...